ANKARA HABERLERİ

Asfalt katılım payına kanun teklifi

Hürriyet Haber
03.08.2012 - 16:47Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, belediyelerin tüm konut sahiplerinden tahsil ettiği asfalt katılım payı ile ilgili kanun teklifi verdi.
Gök, asfalt katılım payı ile ilgili yeni bir düzenleme getiren ‘Belediye Gelirleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ hakkında bilgi verdi. Gök, bugün TBMM Başkanlığı’na sundukları bu kanun teklifinin tüm Türkiye’deki 19 milyon konutta oturan herkesi ilgilendirdiğini söyledi. Türkiye’deki tüm konutlara belediyeler tarafından ‘asfalt katılım payı ödenmesine ilişkin ihbarnameler’ gönderildiğini belirten Gök, “Şu andaki yasaya göre eğer bir evin cephesi hem ana cepheye yani caddeye, hem de yandan sokağa bakıyorsa; hem caddeden hem de sokaktan dolayı asfalt katılım payı alınıyor. Biz bunu kaldırıyoruz ve getirdiğimiz teklifle iki veya daha fazla yol kenarında bulunan gayrımenkuller için yalnızca asıl cephedeki yola ait giderlerin alınmasını getiriyoruz. Böylece yol kenarlarındaki gayrımenkullerin adaletsiz şekilde birden fazla asfalt katılım payına maruz kalmalarını engelliyoruz” diye konuştu.

Bir çok adaletsizlik var

Gayrımenkuller el değiştirdikten sonra gayrımenkulun yeni sahibine kendisinden önceki döneme ait asfalt kalımı payı ihbarnamesi gönderildiğini de belirten Gök, “Sorumlu tutulması gereken asfaltın döküldüğü andaki sahibi olması gerekirken, belediyelerin imkansızlıkları nedeniyle yıllar sonra gönderdikleri ihbarnameler nedeniyle hiç ilgisi bulunmayan ve konutu yeni almış kişi asfalt payı ile karşılaşmaktadır. Biz buna da bir müdahalede bulunduk ve gayrımenkulün sahibi bulundukları dönemle sınırlandırması teklifini getirdik. Örneğin 5 yıl önce dökülmüş asfalt için 5 yıl önceki gayrımenkul sahibi sorumlu olacaktır. Yeni sahibi sorumlu olmayacaktır” dedi.
Ayrıca mevcut düzenlemede asfalt katılım payının arsa payı dikkate alınmadan belirlendiğini kaydeden Gök, en üst kattaki 80 metrekare gayrımenkul sahibinin de, aşağıdaki 400 metrekare dükkan sahibinin de katılım payının aynı olduğunu söyledi. Gök, bunun da adaletsizlik olduğunu belirterek, “Her gayrımenkul sahibi sahip olduğu arsa payına göre sorumlu olacaktır” şeklinde konuştu.
Gök, kanun teklifinde katılım payı tahsilatının hizmetin tamamlanmasından sonra en geç bir yıl içinde yapılmasını da teklif ettiklerini söyledi. Asfalt katılım payı için ihbarname gelen binlerce vatandaşın haksız muamele için idare mahkemelerine dava açtığını ifade eden Gök, bu kanun teklifi kabul edilirse belediyeler üzerindeki mahkeme yükünün de kalkmış olacağını dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Asfalt katılım payına kanun teklifi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ağustos 2012 tarihinde saat 16 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Asfalt katılım payına kanun teklifi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı