"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Asfalt katılım payı için yargıya gidin

CHP Ankara Büyükşehir Meclis Üyesi İsa Hayırlı yazıyor:

Gazetenizdeki köşenizde sizinde dile getirdiğiniz gibi, Belediyelerin tahakkuk ettirdiği vatandaşı canından bezdiren ‘asfalt katılım payları’ ile ilgili sorunu içeren konu tarafımdan Ankara Büyükşehir Meclis gündemine taşınmış, konunun hassasiyeti sizin köşe yazınızda da dile getirilmiş, ayrıca TBMM üyeleri ile yaptığımız çalışma ile 3.8.2012 günü Ankara Milletvekili Levent Gök’ün TBMM gündemine sunduğu kanun teklifi ile Türkiye’de 19 milyon kişiyi, 5 milyon konutu ilgilendiren tüm belediyeler ile vatandaşlar arasında sorun olan konu parlementoya taşınmış sorunun önemi dile getirilmiştir.
Ankara Büyükşehir Meclis gündemine taşıdığımız bu konu Alt Yapı Hizmetleri Komisyonu’nda karara bağlanmış, önergede belirtilen vatandaşı mağdur eden konularda şu kararlar alınmıştır:
“1- Asfaltın atıldığı yılda, yani hizmet alımının yapıldığı yılda asfalt parasının tahakkuk ettirilmesine,
2- Daha önceki yıllarda dökülen ve tahakkuk ettirilmeyen paraların mülkiyet değişikliği olması halinde eski mülk sahiplerinden istenmesine,
3- Gecikmelerin önlenmesi için çalışma yapılmasına oybirliği ile karar alınmıştır.”
Bu konuda vatandaşların kendilerine tahakkuk ettirilen ve ödenmesi istenen astronomik asfalt katılım payları için itiraz etmeleri gerekmekte olup, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Şubesine itiraz etmeleri, itiraz dilekçelerine alt yapı komisyon kararını eklemeleri ve Bölge İdari Mahkemesi’ne giti iseler aynı raporu delil olarak göstermeleri gerekmektedir.

 

Çok merak ediyorum buraya ne yapılıyor

Çoktandır Ankara’da değildim. Dün yürüyerek Kızılay’a doğru giderken, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün köşesindeki parktan başlayarak Kızılay’a doğru Atatürk Bulvarı’nın tretuvarında boydan boya aşağıya doğru bir işaretlenme yapıldığını gördüm. Merak ettim, birkaç kişiye sordum, kimse ne yapıldığını veya yapılanacağını bilmiyor. Köşede duran polis ekibinden öğrendiğime göre, tretuara sarı renkte 30-40 cm. genişliğinde bakalitler döşeyeceklermiş. Polis ekibindeki arkadaşlar da bunun bazı yerlere yapıldığını ve ne işe yaradığını anlayamadıklarını belirttiler.
Anlaşılan Ankara Büyükşehir Belediyesi yine bir ilke imza atacak galiba.
Burada muhakkak birileri çöplenecek ama acaba yapılacak şey bir işe yarayacak mı?
Dünyanın epey yerini dolaştım ama böyle bir şeye hiç rastlamadım. Dünden beri düşünüyorum, ne olabileceğini halen çözemedim.
Lütfen cahilliğimi mazur görün, ne olacağını ne yapılacağını öğrenebilsm çok mutlu olacağım.
Doğan VOLKAN

X