ANKARA HABERLERİ

Asfalt bedeline faizsiz erteleme

Mert Gökhan KOÇ
16.01.2015 - 01:09Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, kentlilere tebliğ edilen ‘asfalt katılım bedeli’ ödemelerinin, peşinde 1 yıl, taksitte 5 yıl faizsiz ertelenmesi kararı alındı. Tahakkuk edilen asfalt bedelleriyle ilgili iptal kararının TBMM’deki yasa değişikliğiyle yapılabileceğini belirten Başkan Gökçek, “Biz de vatandaşımız gibi bu paranın alınmamasını istiyoruz, yetkimiz bu kadar” dedi.

Mert Gökhan KOÇ

Ankara’da, son aylarda en çok konuşulan ve siyasiler arasında tartışma konusu olan ‘asfalt katılım bedeli’, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önceki akşamki oturumunun, ilk gündem maddesi oldu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlık ettiği Meclis’te, Başkentlilerin bir süredir şikayet ettiği yüksek meğlağdaki asfalt katılım bedelleriyle ilgili hazırlanan başkanlık yazısı gündeme getirildi.
Asfalt katılım bedeliyle ilgili TBMM’de yasa değişikliği hazırlığı olduğuna dikkat çekilen başkanlık yazısında, yaşanabilecek değişikliklerin Beşkintlileri etkilememesi amacıyla, şimdiye kadar tahakkuk edilen asfalt bedellerinin peşin ödemelerde 1 yıl, taksitli ödemelerde ise 5 yıl ertelenmesine yer verildi. Başkanlık yazısında ayrıca, ‘Ocak 2015 tarihinden itibaren yapılacak asfalt çalışmalarından katılım bedeli alınmaması’ yönünde teklif de yer aldı.
Meclis’te okunan başkanlık yazısı, oy birliği ile kabul edildi.

YÜZDE 25 İNDİRİM HAKKI GEÇERLİ

Ankara Hürriyet’e alınan kararla ilgili açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Biz de vatandaşımız gibi bu paranın alınmamasını istiyoruz, yetkimiz bu kadar. Şimdi, geriye dönük ödeme yapanların paralarını almaları ya da tebliğin yapıldığı vatandaşlardan asfalt parası alınmaması için TBMM’den kanun çıkması gerekli. Bu yüzden 1 yıl içinde olabilecek kanun değişme ihtimaline karşın, böyle bir erteleme kararı aldık. Eğer iptal olmazsa 1 yıl sonra da yine peşin ödemede yüzde 25 indirim uygulanacak” diye konuştu.

ERTELEMEDEN FAİZ ALINMAYACAK

Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği’nin hazırladığı ve Başkan Gökçek’in ‘olur imzası’nın bulunduğu başkanlık yazısında şu ifadelere yer verildi:
“TBMM’de yapılması planlanan kanun değişikliği hazırlığı dolayısıyla belediyemizce yürütülmekte olan asfalt katılım paylarının 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 93. madde hükümlerine göre ödemesinin ertelenmesi amacıyla peşin ödemelerin bir yıl, taksitle ödemelerin beş yıla kadar ertelenmesine, erteleme dolayısıyla faiz alınmamasına, alınan kararın Bakanlar Kurulu’na sunulmasına, ayrıca belediyemizce Ocak 2015 tarihinden sonra yapılacak olan asfalt çalışmaları dolayısıyla katılım bedeli alınmaması hususunda karar verilmek üzere yazımızın Belediye Meclisi’ne havalesini olurlarınıza arz ederim.”

CHP’NİN ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki asfalt bedeli görüşmeleri sırasında zaman zaman kısa süreli tartışmalar da yaşandı. CHP Grubu, tahakkuk edilen borçların iptalini ve tahsil edilenlerin iadesini isteyen bir önergenin, Meclis gündemine alınmasını istedi. Ancak önerge, oy çokluğu ile reddedildi. CHP Grubu’nun eleştirisi üzerine Başkan Gökçek, tahakkuk edilen bedelleri almama yönünde alınacak bir kararın yasal olmayacağını ifade ederek, “Çünkü bu direkt olarak belediyenin kasasına girmiş maktu para olarak, belediye geliri olarak gözüküyor. Bizim belediye gelirlerini kanuni bir dayanak olmadan iptal etme şansımız yok. Ödeyen bir kişinin daha sonra ne olup olmayacağı ileride bir kanun çıkarsa onu da parlamento düzenler. Diğerleri de ödemeyecek diye bir şey yok sadece ertelemiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

MHP’DEN BALIKESİR ÖRNEĞİ

MHP Grup Başkanvekili Ramazan Şimşek, asfalt katılım bedelleri hakkında Balıkesir örneğini vererek, “Asfalt katılım payları vatandaşlardan tahsil edilmemiş, kanun uygulanmamıştır. Asfalt katılım paylarının tahsil edilmediği ve daha önce tahsil edilen meblağların da iade edildiği, dolayısıyla belediyenin zarara uğratıldığı iddiasıyla dönemin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı İsmail Ok ve yardımcıları hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiştir. Ancak yüksek yargı soruşturma açılmasını iptal etmiştir. Yüksek idari yargı hükmün vatandaş lehine olarak uygulanmamasına kapı açmıştır” ifadelerini kullandı. Gökçek ise, bu kararın emsal bir karar olmadığını belirterek, “Yargıda aynı konuda çok değişik kararlar çıkıyor. Yarın İçişleri Bakanlığı müfettişleri benim personelime belediye başkanlığına ve meclise zimmet çıkartırsa bunun cevabını kim verecek” dedi.

YAŞAR, ÖNERİDE BULUNDU

EMLAK VERGİSİ İÇERİSİNDE DEĞERLENDİRİLSİN

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da asfalt katılım bedelleri tartışmalarında söz alarak, şunları söyledi:
“Tahakkuk eden bir alacağı bu Meclis’in kaldırması mümkün değildir. Bunu ancak Bakanlar Kurulu ve TBMM kaldırır. Bütün belediyeler mali bir sıkıntının içerisinde, vatandaş da fazla vergiden şikayetçi. Onun için bu asfalt paralarının alınması yerine emlak vergisi içerinde değerlendirilsin. Vergiyi vatandaş bir sefere mahsus olarak mutahap olsun. Bunun yasal olarak TBMM’de kulisi yapılırsa hem bundan sonraki asfalt paralarının alınmaması hem de belediyelerin de kaynaklarının da kurutulmaması sağlanabilir.”

Başkentlilerin ellerine ulaşan, 750 TL ile 8 bin TL arasında değişen asfalt bedeliyle ilgili son sözü ise TBMM söyleyecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Asfalt bedeline faizsiz erteleme haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı