"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Asfalt bedeli için Büyükşehir'e öneri

CHP’li belediye meclis üyeleri İsa Hayırlı (Çankaya), Nükhet Tuğcu (Çankaya), Saadet Teymur (Mamak) ve Lütfi Bulut (Ayaş), Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığı’na bir önerge vererek, asfalt bedellerinin ancak hizmet alım yılı içinde tahakkuk ettirilmesi için bir önerge vererek, Büyükşehir Yasası’nın 21. maddesi ile Belediye Meclisi çalışma Yönetmeliğinin 8 ve 11. maddelerine ek bir madde konulmasını önerdiler.

Asfalt bedelleri hizmet alım yılında tahakkuk ettirilmeli

“Büyükşehir Belediyemiz sınırları içerisine giren ilçelerde 5-6 yıl önce dökülen asfaltların katılım bedelleri 5-6 yıl geçtikten sonra tahakkuk ettiriyor. Bu nedenle vatandaşlar gecikme cezaları ile karşı karşıya kalıyor.
Bu süre içerisinde değişen mülkiyet sahipliği yüzünden bugün aldığı evin daha önceki yıllarda tahakkuk etmesi gereken asfalt parasını ödemek ayrıca faiz uygulamasıyla karşı karşıya kalınıyor. Belediye ile karşı karşıya kalan vatandaxşlar çoğu zaman çözümü yargıya götürüyor.”
Dört üye diyor ki:
“Bu sorunların giderilebilmesi için dökülen asfaltın hizmet alım yılı içerisinde tahakkuk ettirilmesi daha sonra mülkiyet değişimi olanların önceki yıllara ait olan asfalt katılım bedellerinin daha önceki mülkiyet sahiplerinden tahakkuk ettirilmesi için gerekli incelemenin ilgili tapu dairelerinde yapılarak önce ki saatlerinden istenmesi ve gecikmelerin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınmasını arz ederiz.”
İlginç bir öneri, bakalım Büyükşehir Meclisi ne karar verecek?

Büyükşehir’in cezası mı?

ÇANKAYA’nın Hilal Mahallesi, Alexander Dupçek Caddesi’nde yaklaşık iki ay önce ASKİ çalışması nedeniyle sökülen asfalt yeniden dökülmüş. Ancak dökülen asfalt bir hafta geçmeden birçok yerinden çökmüş.
Asfalt ekibi çöken bazı yerleri doldurmuşsa da birçok yer kaderine terkedilmiş durumda. Otobüs ve dolmuşların sıklıkla çalıştığı bir güzergâh olması nedeniyle mahalle sakinleri toz toprak içinde kalıyorlar
Ankara Milletvekili Levent Gök, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e bu konuda diyor ki:
“Yurttaşlardan asfalt katılım payı tahsil edilmesine rağmen onları toz toprak içinde bırakan bu özensiz tutumun nedeni nedir? Büyükşehir Belediyesinin bu özensizliğinin temelinde bir anlamda bu mahallelileri cezalandırma düşüncesi mi yatmaktadır?”

Ankara’da dere yatağı üzerine kurulmuş koca bir mahalle var

KARADENİZ’de yaşanan dere üzerine kurulan TOKİ konutlarının benzeri Ankara’da
da mevcut. Tek fark var, Ankara’da dere yatağının üzerine 3-5 konut değil koca bir mahalle kurulmuş!
Dikmen Akpınar Mahallesi dere yatağının üzerine inşaa edilmiş. Ceremesini biz 26026 ada sakinleri çekiyoruz.
Bir yıldır bölgede Konya Yolu’nda başlayan inşaatın çok derinden attığı yatay kazıklar ile bölgede bulunan dereyatağı boşalmaya başladı. Apartmanlar boşalan bu bölgeye doğru kaymaya başladı. Meğer Akpınar Deresi yıllar önce ıslah edilmeden üzeri kapatılmıs ve bölge yerleşime açılmış.
1980’li yıllarda İller Bankası uyarmış ama eski belediyeler dikkate almamış.
Dere, atılan yatay kazıklar ile boşalmaya başlamıs şu an borular ile Konya Yolu’na kanalizasyona akıyor.
Şu an valilikte bu heyelan ile ilgili oluşturulan kriz masasısı da bunu biliyor.
Karadeniz’de yaşanan felaketin devamı Başkent’te yaşanmasın!
Mehmet DEĞİRMENCİ

Biliyor musunuz

GAZİ Üniversitesi rektörlük seçiminde yarışan 6 adaydan Prof. Ayşe Dursun 511, Prof. Derviş Yılmaz 495, Prof. Peyami Cinaz 254, Prof. Aydın Karapınar 194, Prof. Süleyman Büyükberber 188 ve Prof. Sacit Turanlı 98 oy aldığını, YÖK’ün ise ilk üç sıralamayı Prof. Derviş Yılmaz, Prof. Ayşe Dursun ve Süleyman Büyükbeker olarak belirlediğini, Cumhurbaşkanı Gül’ün de 118 oy alan Süleyman Büyükberber’i rektör olarak seçmesine tepki gösteren Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir’in bu durumu, siyasal iktidarın, bilim kurumlarında kendisine bağlı siyasal bir yapı oluşturma çabası olarak değerlendirdiğini...

X