"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Aşçılık güzel meslektir

Ülkemizde özellikle de içinde bulunduğumuz dönem gibi kriz dönemlerinde işsizlik oranı oldukça yüksek.

Özel üniversitelerin sayısının artmasıyla birlikte üniversite mezunu kalifiye işgücü sayısı her geçen gün artıyor. Ve dolayısıyla da işsiz kalifiye eleman sayısı.
Yapılan araştırmalarsa Türkiye’deki işsiz grubuna en az katkıda bulunan mesleklerden birinin aşçılık olduğunu ortaya koyuyor. Yani okumuş ya da iyi bir yerde eğitim almış ve işini iyi yapan aşçılar pek de işsiz kalmıyor. Türk aşçılarının yurt dışında ne kadar tercih edildikleri de düşünülürse aşçılığın iyi bir meslek olduğu söylenebilir.
Evet Türk aşçılarının yurt dışındaki pazarda sayıları gün geçtikçe artıyor. Özellikle Almanya, İngiltere ve Amerika’daki aşçılık sektöründe ciddi oranlarda temsilcimiz var ve gittikleri ülkelerde bizi ve mutfak kültürümüzü başarıyla temsil ediyorlar.
Aşçılık meslek olarak ciddiye alınmaya başlayalı beri ülkemizde aşçılık eğitimi veren kurumlar da daha kaliteli eğitim vermeye çalışıyor. Üstelik aşçıların mesleki olarak yapılanmasını sağlayacak fedarasyonlar, gruplar da faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürütüyorlar ve itibarlı bir meslek olan aşçılığı tanıtmaya çalışıyorlar.
Evet, aşçılık çok itibarlı bir meslek ve bu itibara yakışacak kalitede eğitime, fuarlara, seminerlere ihtiyacı var. Daha önemlisi, bu mesleğin, işini çok seven, ciddiye alan ve her an yeni bir şey öğrenmeye açık olan insanlara ihtiyacı var.

Zeytinli Fransız pidesi

Hamuru için;
· 1 adet yumurtanın sarısı
· 150 gr yumuşamış margarin
· 2 yemek kaşığı ılık süt
· 2 çay kaşığı tuz
· 2,5 su bardağı un
İç harcı için;
· 1 su bardağı file zeytin
(doğranmış yeşil veya siyah zeytin)
· 1 su bardağı hazır süt kreması  (200 ml)
· 1 su bardağı süt
· 1 adet yumurta
· 1 yemek kaşığı un
· 1 çay kaşığı tuz, karabiber
· 2 adet kibrit kutusu kadar beyaz peynir

YAPILIŞI: Oda sıcaklığında yumuşamış margarin ve yumurta sarılarını derin bir kapta karıştırdıktan sonra ılık süt ve tuzu ekleyin. Unu da azar azar ilave edip kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edinceye kadar  yoğurun. Hazırladığınız hamuru 24-28 santimlik yağlanmış bir kalıba yayarak yerleştirin. İsterseniz hamuru merdane yardımıyla kalıptan 10 santim geniş olacak şekilde açabilirsiniz. Büyük hamuru yağlı kalıba yerleştirip kenarlarını kalıptan dışarı sarkıtın.
Hazır süt kreması yumurta ve sütü derin bir kaba aktarın. Tuz ve karabiberi serpip çatal yardımıyla  çırpın. Unu da ilave edip çırpmaya devam edin. Üzerine rendelenmiş beyaz peyniri katıp malzemeleri karıştırın.Hazırladığınız bu karışımı kalıbın içindeki hamurun ortasına yayarak yerleştirin. Üzerine zeytinleri serpiştirip hamurun sarkan kısımlarını zeytinli harcın üzerine kapatın. Hamurun ortasının açık kalmasının bir sakıncası yoktur.  (İsterseniz hamurun üzerine çırpılmış yumurta sarısı da sürebilirsiniz) Pideyi 5 dakika önceden 175 dereceye ayarladığınız fırında en az 40 dakika pişirip çıkarın. Sıcak sıcak dilimleyip servise sunun.


 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI