Aşçı da ihraç ediyoruz

Hürriyet Haber
06.01.2011 - 15:10 | Son Güncelleme: 06.01.2011 - 15:10

Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Antalya Şefler Birliği Başkanı Fahir Telli, 27 bin aşçının çalıştığı Antalya'dan Orta Doğu ülkelerindeki konaklama tesislerine aşçı gönderilmeye başladığını bildirdi.

Fahir Telli, gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 milyon turist ağırlayan Antalya'daki tesislerin mutfaklarında işinin ehli aşçılar çalıştığını, bu aşçıların artık yurt dışındaki tesislerde de çalışmaya başladıklarını söyledi. Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Türk cumhuriyetleri başta olmak üzere, çeşitli ülkelerdeki lüks konaklama tesislerinin mutfaklarının başına Türk aşçıların getirildiğini anlatan Telli, Antalya Şefler Birliği üyesi 8 aşçının Suriye, 12 aşçının da Katar'daki tesislerde mutfak yönetmeye başladıklarını belirtti.

Dubai'deki lüks otellerde de Türk aşçıların çalıştığını anlatan Telli, şu bilgileri verdi:

“Derneğimize üye olmayan aşçıları da hesaba katarsak, çok sayıda Türk aşçı yurt dışında çalışmaya başladı. Türk cumhuriyetlerindeki tesislerde öncelik Türk aşçılara veriliyor. Türk aşçılarının tercih edilmelerinin sebebi, temiz, disiplinli, çok çalışkan ve bilgili olmalarından kaynaklanıyor.”

Ortadoğu ülkelerine giden aşçıların, önce Türk yatırımcısının kurduğu otellerde çalıştığını, ancak daha sonra diğer işletmeler tarafından da fark edilip, diğer tesislere transfer olduklarını belirten Telli, “Antalya'da 27 bin aşçı çalışıyor. Yani burada 27 bin insanın yönettiği bir gastronomi dünyası var” dedi.

GASTRONOMİ FESTİVALİ DÜZENLEMEK İSTİYORUZ

Fahir Telli, yılda 10 milyon turist ağırlayan Antalya'da çeşitli ülke mutfaklarının yer alacağı gastronomi festivali düzenlemek istediklerini bildirdi.
Telli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“60-70 ülkenin aşçılarını Antalya'ya çağırıp, her ülkenin mutfağını tanıtmasını için gastronomi festivali düzenlemek istiyoruz. Aşçılar olarak bunu kendi başımıza yapamayız. Turizmciler, belediyeler, sivil toplum örgütlerinin bu işe el atması lazım. Bu sayede Türk mutfağını Antalya'dan dünyaya tanıtmış olacağız. Türkiye'nin gerçek bir gastronomi cenneti olduğunu, gıdalarımızın ne kadar bol, mutfağımızın ne kadar zengin olduğunu göstereceğiz. Antalya'da 27 bin aşçı çalışıyor. Antalya'da Altın Portakal Film Festivali'nin yanına bir de Altın Kep Aşçı Festivali'ni koymalıyız.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı