Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Aşçı bozuk

BU bizim Milli Takım’dan bir cacık olmaz.

Yoğurt mu bozuk, hayır. Aşçı bozuk. Bakınız son 20 yılda Milli Takım başarılıysa, başında hep yerli teknik direktör var. Hiddink, Mahmut Özgener Federasyonu’nun Türk futboluna kazığıdır. Hiddink uzun vade teknik direktörü değildir. Aynı Hiddink, bu maça Milli Takımı hazırlayacağına futbolcularını motive edeceğine, Türkiye’de yaşanan şike ortamından kurtaracağına, bu maçın sonucuna göre maçtan önce kılıflar hazırladı. Milli Takım’dan ayrıldıktan sonra daha farklı şeyler de söyleyecektir.
Servet kendi takımında oynamıyor Milli Takım’da var. Gökhan Gönül ne zamandır sakat o da kadroda. Hamit Altıntop da aynen. Sabri de takımın oyuncu kurucusu yani beyni rolünde. Böyle bir Milli Takımın Almanya’yı yenmesi mucize olur, kimse hikaye anlatmasın. Almanlar 2-0 olduktan sonra oyunu rolantiye almasalar, 4’lük olurduk. Her şeyi bir tarafa bırakın, hangi sistem oynuyorsunuz onu da bir kenara bırakın. Tribünden çıplak gözle maçı seyrederken, bizim takım yani kırmızılılar, hücumda 2 kişi oluyorlar. Almanlar yani beyazlar, en az 6 kişi oluyor. O sırada ben bizim takımın yani kırmızılıların defansına bakıyorum, ceza alanından yeni çıkıyorlar. Bunu mubalağa etmiyorum.

Mucize lazımdı

Almanlar, meşhur örümcek sistemini kurup çekim yaptılar. Yani top nerede olursa olsun sahanın tamamını bu çekimden görüyorsunuz. Hiddink kardeşimiz bu çekimi alsın, bizim milli takım oyuncularına oynatsın, sorsun ne yaptıklarını? Kötü oynadığımız zamanlarda da iki tane gol pozisyonu kaçırdık. Ve o zaman oyun 0-0’dı. Enteresandır her kaçırdığımız pozisyondan döndük gol yedik. Neden? Çünkü biz geriye dönemedik. Bakın çıkamadığımız halde geriye dönemiyoruz. Halimizi düşünün. Bizim Almanları yenmemiz için bir mucize lazımdı olmadı. Almanlar maçı köküne hakettiler.
Salı günü şeklimiz belli olacak. Almanlar yener veya berabere kalır, biz de yenersek çıkacağız. Yani ipin ucu artık bizde değil. Şunu çok net söylüyorum, bizim futbolcumuzun derdini bizim adamımız anlar. Onun için de Milli Takım’a yerli teknik direktör gereklidir.

Böyle bir Milli Takım’ın Almanya’yı yenmesi mucize olur, kimse hikaye anlatmasın. Almanlar 2-0’dan sonra oyunu rolantiye almasalar 4’lük olurduk.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI