Ege Haberleri

EGE

  Asansörlerin çoğu güvensiz

  Hürriyet Haber
  20 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 19 Şubat 2011 - 23:52

  Ege Bölgesi Sanayi Odası, yapılan denetimlerde asansörlerin yüzde 54.5’inin kesinlikle kullanılamaz durumda olduğuna dikkat çekerek, uyarıda bulundu.


  EGE Bölgesi Sanayi Odası Asansör Sanayi Meslek Komitesi, can ve mal kayıplarının önlenmesi amacıyla asansör bakımlarının belgelendirilmiş kuruluşlar tarafından düzenli olarak yaptırılmasını önerdi. Denetimlerde asansörlerin yüzde 54.5’inin kesinlikle kullanılamaz durumda olduğunun ortaya çıktığına dikkat çekildi.

  EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Vatansever, genellikle KOBİ’lerin faaliyet gösterdiği sektörde yaklaşık 2 bin kuruluştan 430’unun yetkili üretim ve tamir bakım firması olduğunu söyledi. 1990’lı yıllarda ortalama 4 bin olan üretimin bugün 16 binlere ulaştığını, halen toplam 170 bin civarında asansörün kullanıldığını belirten Vatansever, “Asansörün hizmete alınmasını takip eden 2 yıl sonra, sonrasında da yılda en az bir kere olmak üzere kontrol ve bakımı yapılmalıdır. 2008 yılında Türkiye’deki 160 bin asansörden sadece 12 bin 371’i yani yüzde 7.7’si kontrol edilmiştir. Bu denetlemelerde yüzde 30.7’sinin ise kullanılmasında sakınca olmadığı, yüzde 14’ünün eksikleri giderildikten sonra kullanılabilir, yüzde 54.5’inin kesinlikle kullanılamaz olduğu görülmüştür” dedi.

  DENETİM YAPILMALI

  Can ve mal kayıplarını önlemek üzere asansör bakımlarının düzenli olarak yaptırılması gerektiğine dikkat çeken Vatansever, “Genellikle konutlarda kullanılan asansörler bakımlarını düzenli yaptırmamakta. Bu konuya hassasiyetle eğilmeli ve bakımların belgelendirilmiş kuruluşlar tarafından düzenli olarak yapılması sağlanmalı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da etkin ve sürekli denetim yapıp, belgesiz veya haksız yere belge almış kuruluşlara yaptırım uygulamalı” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı