OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Asansör bakımları hakkında bina sorumluları uyarıldı

DHA
14.02.2018 - 11:50Son Güncelleme :
DHA

OSMANİYE (DHA) - OSMANİYE Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından, asansör işletme, bakım ve periyodik kontrol yönetmeliği anımsatarak ilgili bina sorumluları uyarıldı. Bu kapsamda, bina sorumlularının, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda 1 kez bakımının ve yılda 1 kez periyodik kontrolünün yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumlu olduğunun belirtildiği yazlı açıklamada şöyle denildi: "Aynı yönetmelikte; 'Periyodik kontrol sonuçlarının değerlendirilmesi maddesi gereği, kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla otuz gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir. Sarı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansördeki uygunsuzlukların en fazla altmış gün içerisinde giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir. İlgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilen asansörün güvenli hale getirilmesine yönelik düzeltme işleminin başlatılabilmesi için bina sorumlusu tarafından ilgili idareye ve işlem sonrası gerekli takip kontrolü için A tipi muayene kuruluşuna başvurulur."
Belirtilen yasal yükümlülükler sebebiyle bina sorumluları ve apartman yöneticilerinin, kırmızı etiketli asansörlerin insan can ve mal güvenliği acısından yıllık periyodik ve takip kontrol faaliyetlerini zamanında yaptırarak, güvenli hale getirmeleri gerektiği, aksi takdirde bina sorumlularına veya kat maliklerine Ticarette Tağşişin Men’i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanun gereğince 1049 TL ile 42 bin 78 TL arasında idari para cezası yaptırımı uygulanacağı kaydedildi.


FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Asansör bakımları hakkında bina sorumluları uyarıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

08 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:10
 • Guneş
  06:29
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:16
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı