Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Asansör

İÇ sahada 17 dakikasını oynayabildiği Bursaspor maçından sonra sırtında malzeme çantası şehir şehir dolaş.

Maddi sıkıntılardan dolayı oyuncuların şehri terketsin. Yönetimin tasarrufundaki kadro dışılar, takımın kadro zenginliği azaltsın. Federasyon seni ceza manyağı yapsın. Hocalar terk-i Diyar eylesin. Bütün bunlara rağmen kümede kalma mücadelesine devam et. Üstelik sessiz sedasız...
Sahadaki ve kulübedeki bütün Diyarbakırsporlu oyuncuları ve teknik heyeti kutluyorum. Kartal’ın derdi gagasından büyük. Ligde, kupada, Avrupa’da, Asya’da, 7 kıtada da sonuçlar hep hayal kırıklığı. Üstüne 20 milyonluk vergi borcu! Derdimiz kaynak bulmak, keşke özkaynağımızı kaybetmeseydik de tranferlerde bu kadar parayı çar çur etmeseydik.
Beşiktaş’ta sakat sayısının çokluğu, gençlere şans veriyoruz diyerek üstü örtülmüş. Rıdvan’ın fiziki yetersizliğine artı olarak kademe noksanlığı mevcut. Ki ofsaytı bozup golü yedirdi. İsmail’in hala defansif anlamda eksiği var. Top ayağındayken vezir, rakipteyken med cezir. Necip’te umut var. Panzerlerden eksiği yok, büyüyünce tank olacak. Beşiktaş’ın en etkili silahı Bobo ağırlaşıyor gibi. Forvetteki yalnızlığın yükü ağır mı geliyor? Topla süratini, topsuz hareketliliğini özler olduk. Nihat’ın ve Tello’nun şutları sezon sonu indirimine girmiş. Ya direkte patlıyorlar, ya da kalecinin ellerinde eriyorlar.

Oyuncuya göre sistem

TRİBÜN desteği olmamasına rağmen iki takım futbolcuları da oldukça iştahlı. Kazanmak için ellerinden geleni yaptılar. Girilen pozisyonlar maçı keyifli kılıyor. Uzaktan atılan etkili şutlar, maça ayrı bir heyecan kattı. Beşiktaş’taki üçlü orta sahanın sebebi Necip’e fırsat vermek. Diyarbakır’da da kadro zenginliği olmadığı için takımın sistemini oyuncular belirlemiş. Kaderleri de bireysel yeteneklerine bağlı. Yani her iki takımda da sisteme göre oyuncu değil oyuncuya göre sistem anlayışı hakim.

Barış’lar çoğalmalı

DİYARBAKIRSPOR ikinci yarıda oyundan düştü. Bu da Kartal’ın işini kolaylaştırdı. Diyarbakırspor’un kadro noksanlığı var ve maç için yapılan seyahatlere moralsizlik de eklenince Diyar’ın oyuna asılma şansı azaldı. Bu skorda kümede kalma şanslarını zayıflatır. Kaderleri kendi ellerinde değil; hem kazanmak hem de rakibin kaybetmesini beklemek zorundalar. Talihsiz bir durum. Zira Diyarbakır bir kaç sezondur sorunlarla boğuşuyor daha uzun vadeli çözümler gerek. Altyapıya önem vermek, kendi futbolcunu yetiştirmek yani Barış’larını çoğaltmak zorunda Diyarbakırspor, yoksa asansör takım olmaktan kurtulamayacak.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI