Dünya Haberleri

DÜNYA

  ASALA'dan şaşırtan göçmen çıkışı

  DHA / hurriyet.com.tr
  25 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 25 Şubat 2011 - 01:29

  ASALA, Ermenistan'daki ekonomik sıkıntılar dolayısıyla yaşanan göçle ilgili yayımladığı açıklamada, "Nüfus azalması, Türkiye ve Azerilerin gerçekleştirdiği soykırımdan daha büyük bir tehdit" ifadesini kullandı. Ancak göç eden Ermenistanlıların hedeflerinin başında Türkiye geliyor. Buradaki Ermenistanlı işçilerin çoğunluğu kaçak çalışıyor.

  Ermenistan’ın Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinden sonra yıldırma faaliyetlerine son veren terör örgütü ASALA, ülkede nüfusun giderek azaldığını öne sürerek, "Nüfus azalması, Türkiye ve Azerilerin gerçekleştirdiği soykırımdan daha büyük bir tehdit" dedi.

   

  ASALA tarafından Ermeni medya kuruluşlarına gönderilen yazılı bildiride, nüfusun azalmasına yol açan başlıca nedenin göç olduğunu belirtilerek, sözde soykırımın bile Ermeni nüfusuna bu kadar büyük zarar vermediği iddia edildi.

   

  Ermenistan’ın nüfusu halen 1.5 ile 2 milyon arasında. Nüfusun göçlerle her yıl 100 bin civarında eksildiği kaydediliyor. Bu göçmenlerin bir kısmı da Türkiye’ye geliyor.

  TÜRKİYE'DEKİLERİN ÇOĞU KAÇAK

  Geçtiğimiz yıl yayımlanan "Türkiye'deki Yasadışı Ermeni Göçmenlerin Durumu" başlıklı raporun da ortaya koyduğu üzere Ermeni göçmenlerin yüzde 96’sı kadınlardan oluşuyor.

   

  Göçmenlerin yüzde 93’ü sınırdan alınan 1 aylık vizeyle Türkiye’ye geliyor sonra da kaçak olarak burada kalmaya devam ediyor. Yüzde 3'ü ayda bir giriş-çıkış yaparak vizesini yeniliyor. Yüzde 4'ü ise Türk vatandaşları ile evli.

   

  Araştırma sonuçlarına göre kaçak göçmenler Türkiye'de 4-5 yıl yaşadıktan sonra Ermenistan'a dönüyor. Kaçak oldukları için pasaportlarına “Türkiye’ye giremez” damgası vuruluyor. Sonra Ermenistan'a gidip burada boşanıyor ve kızlık soyadlarıyla yeni pasaport alıp, Türkiye'ye tekrar giriş yapıyorlar.

   

  SAYI TARTIŞMASI

  Türkiye’de şu an kaç tane Ermenistanlı göçmen olduğu kesin belli değil.

   

  2000 yılında Tansu Çiller 30 bin kaçak Ermenistanlı göçmen olduğundan bahsederken, Başbakan Tayyip Erdoğan geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada bu sayıyı 100 bin olarak ifade etti. Aradan geçen 10 yıl içerisinde 40 ve 70 bin gibi rakamlar da telaffuz edildi.

   

  Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan giriş-çıkış rakamları değerlendirildiğinde ise Ermenistan'dan gelip Türkiye'de kalanların sayısının 5,800 civarında olduğu görülüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı