ARDAHAN HABERLERİ

ARÜ Coğrafya Bölümü Öğrencileri İlk Saha Araştırmasını Yaptı

IHA
20.10.2015 - 16:28Son Güncelleme : 20.10.2015 - 16:29

ARÜ ÖĞRENCİLERİ SAHA ÇALIŞMASI

IHA

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) teorik eğitim yanında uygulamalı eğitimlere de devam ediyor. ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencileri, ilk saha uygulama çalışmasını gerçekleştirdi. Ardahan ile Çıldır Gölü arasındaki volkanik yer şekilleri, akarsu ve gölsel çökelme sistemlerine ilişkin araştırma yöntem ve teknikleri öğrenciler ile paylaşıldı.
Yapılan bu çalışmada öğrencilere Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. A. Evren Erginal, bölümden Doç. Dr. Mustafa Karabıyıkoğlu, Yrd. Doç. Dr. Serkan Kükrer, Yrd. Doç. Dr. İsmail Onur Tunç ve Arş. Gör. Abdullah Akbaş eşlik etti.
Çalışmada volkanik süreçler, volkanik ve volkano-klastik kayaçlar ve yer yer volkanik ürünler ile ardalanmalı olarak depolanmış akarsu çökellerinin karakteristik özellikleri ile bu özelliklerin yanal ve düşeyde (mekan ve zamanda) gösterdikleri değişimler yol yarmalarında ve taş ocaklarında gözlenen kesitlerde aktarıldı. Ardahan ve çevresinde baskın olarak yüzeyleyen bu volkanik ve volkano-klastik kayalarda uygulanan ve bu kayaların oluşum, soğuma ve yerleşme yaşlarının belirlenmesinde kullanılan radyometrik yaş tayini çalışmaları ve bu çalışmaların arazi çalışmasından, örnek alımına ve analizlerin yapılışına kadar olan aşamaları ile ilgili bilgiler verildi.
Gölsel çökelme sistemlerine ilişkin araştırma yöntemleri ve teknikleri ise Çıldır Gölü kıyısında yapılan bilgilendirme çalışmasıyla öğrencilere aktarıldı. Göl çökellerinde ARÜ coğrafya bölümü tarafından gerçekleştirilen araştırmalar örnek verilerek sedimentten karot alımı, karotların analize hazırlanması ve çalışmaların sonuçlarından bahsedildi. Çıldır Gölü sedimentlerinde günümüzden birkaç bin yıl öncesinde gerçekleşmiş volkanik patlama olaylarının izlerinin bulunduğu belirtilerek ve aynı yöntemler kullanılarak bölgede tarih boyunca kirlilik parametrelerindeki değişimlerin de takip edilebildiği belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ardahan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ardahan ilinden ARÜ Coğrafya Bölümü Öğrencileri İlk Saha Araştırmasını Yaptı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 16 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ARÜ Coğrafya Bölümü Öğrencileri İlk Saha Araştırmasını Yaptı haberi güncellenecektir.

  ARDAHAN NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:52
  • Öğle
   12:12
  • İkindi
   15:35
  • Akşam
   18:10
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı