ARTVİN HABERLERİ

Artvin’de Dünya Otizim Farkındalık günü etkinliği

DHA
31.03.2016 - 13:17Son Güncelleme :
DHA

Adem GÜNGÖR/RTVİN (DHA) - 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Artvin Sağlık Müdürlüğü, Kızılay İş Hanı önünde stant açtı.

Standı ziyaret eden Valisi Kemal Cirit, Garnizon Komutanı Piyade Alb. Uğurcan Gençay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb.Osman KILIÇ ve Emniyet Müdürü Ahmet Şengün ile daire amirleri, Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç’ten, “Otizm spektrum bozukluğu” hakkında bilgi aldı.
Otizm ile ilgili açıklamalar yapan ve bu hastalığın yaşamın ilk 3 yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozuklu olduğunu söyleyen Sağlık Müdürü Güleç, “Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görünmektedir. Dört önemli gelişimsel bozukluktan biridir. Her bin doğumdan bir veya ikisinde görülür. Dünya Sağlık Örgütü’nün Raporu’na göre Türkiye de yaklaşık 100 bin otistik insanın yaşadığı sanılmaktadır Otizm erken ve uygun müdahale yapılması halinde aşılabilecek bir rahatsızlıktır. Otizmli çocukların 5–6 yaş öncesi dönemde en az 2 yıl süreyle, haftada en az 20 saat, tercihen 30–40 saat eğitim alması gerekmektedir. Uygulanan programlar ile bu çocukların eğitimlerinin geri kalanını yaşıtları ile aynı eğitim ortamlarında sürdürmeleri mümkün olabilmektedir” dedi.

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Artvin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Artvin ilinden Artvin’de Dünya Otizim Farkındalık günü etkinliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 13 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Artvin’de Dünya Otizim Farkındalık günü etkinliği haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı