« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Artistik buz pateninde ilk Türk

2006 Torino Kış Olimpiyatları'nda Türkiye, ilk kez artistik buz pateninde yarışacak Tuğba Karademir ile bir ilke imza atacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Abdulkadir Dökmeci, Tuğba'nın olimpiyatlara katılımının artistik buz pateninin geliştiğinin göstergesi olduğuna dikkati çekerek, Tuğba Karademir'in Türkiye'nin yetiştiğini, daha sonra da Kanada'da tekniğini ilerleterek, bu seviye ulaştığını belirtti. Dökmeci, “Tuğba'nın Türk Milli Takımı'na kazandırılması federasyonun bir başarısıdır. Kanada Milli Takımı'na çağrılan Tuğba, 1998 yılında ilk kez Gençler Dünya Şampiyonası'na Türkiye adına katılarak, ülkemize maledilmiştir. Federasyon, Tuğba'yı, Dünya Gençler, daha sonra da Dünya Büyükler Şampiyonası'na göndererek tecrübesinin artmasını sağlamıştır” diye konuştu.

Tuğba'nın olimpiyatlara katılabilmesinin çok önemli aşamalardan oluştuğunu vurgulayan Dökmeci, şöyle devam etti:
“Geçen sene Moskova'da yapılan Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda Tuğba 27. oldu. Geçen sene eylül ayında Viyana'da yapılan elemelerde de son anda doğrudan katılma hakkını kazanmadı. Tuğba yılmadı ve Lyon'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 13. olarak klasını ortaya koydu. Federasyonun girişimleri sonucu 3. yedek olarak Torino'da yapılan kış olimpiyatlarına katılma hakkı kazandı. Tuğba Karademir açılış töreninde Türk bayrağını taşıyarak, hem kendisi, hem de Türkiye adına buz sporları adına en büyük şerefe sahip oldu.”

Başkan Abdulkadir Dökmeci, Tuğba'nın 21 Şubat'taki kısa program 23 Şubat'taki final uzun programına katılacağını, kendisinin de bu yarışları izlemek üzere 19 Şubat Pazar günü Torino'ya gideceğini söyledi.

Tuğba'nın bu yarışmalarda Avrupa Şampiyonası'nda elde ettiği onüçüncülüğün tesadüf olmadığını ortaya koyacağını belirten Dökmeci, ”Tuğba bu yarışlarda çok iyi bir derece elde edecektir. Tuğba olimpiyatlara katılmakla Türkiye'de buz sporlarının önünü açacaktır ve burada başarılı olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler