« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Artık yalnız yürüyecek

1997’de Liverpool ile sözleşme imzalayan Gerard, Premier Ligi şampiyonluğu yaşamayasa da, Kırmızılar’da 1 Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Kupası, 1 UEFA Süper Kupa, 2 FA Cup ve 3 Lig Kupası sığdırdı.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

ANFIELD Road’a ayak basmış en güzel adamlardan biri Gerrard, vedasını bile “Liverpool’a karşı oynamayacağım bir takıma gidiyorum” sözleriyle yaptı. 1989’da Federasyon Kupası yarı finalinde Liverpool-N.Forest maçı için on binlerce taraftar Sheffield’ın stadını dolduruyordu. Maça biletsiz giren binlerce taraftar sonrası oluşan izdihamda 94 kişi ölüyordu. Gerrard’ın kuzeni Jon-Paul Gihooley de ölenlerden biriydi. O gün 9 yaşında olan Gerrard’ı kuzeni için nefesi yettiğince Liverpool forması giyecekti.

İSTANBUL’DA KUPAYA SARILIP UYUDU

GERRARD, 8 yaşındayken Liverpool’da antrenmanlara çıkmaya başladı. 1997’de de Kırmızılar ile ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı. Gerrard, Kasım 1998’de Blackburn karşısında, son dakikada Heggem’in yerine oyuna dahil oldu. Yaptığı müdehaleleri, sakin oyunu ve iğne deliğinden geçirdiği paslarıyla bir devrin adamı olacaktı.
Gerrard, İstanbul’daki 2005 Devler Ligi finalinde 54’te kaydettiği kafa golüyle muhteşem geri dönüşü başlatıyor ve skoru 3-0’dan 3-3’e getiren Liverpool penaltılar sonucu Milan’ıdeviriyordu. Zafer sonrası İstanbul’da o kupaya sarılarak uyuyordu.

GOLLERİN DAĞILIMI

Premier Lig: 494 maç, 116 gol
FA Cup: 39 maç, 13 gol
Lig Kupası: 28 maç, 9 gol
Şampiyonlar Ligi: 87maç, 30 gol
UEFA Kupası / Avrupa Ligi: 42 maç, 11 gol
Diğer: 5 maç, 1 gol
TOPLAM: 695 maç, 180 gol.


1-Tek bir kulüple efsane oldu
8- Kariyeri boyunca 8 numaralı formayı giydi
11- Liverpool’un 11 yıl kaptanlığını yaptı.


PARAYI DEĞİL LIVERPOOL’U TERCİH ETTİ

GERRARD’ın hızlı yükselişi ve elde ettiği başarılar kısa sürede İngiliz devlerinin de dikkatini çekmeye başladı. Gerrard için Chelsea’nin sahibi Abramovich 20 milyon Sterlin’i gözden çıkarmış, o ise Liverpool’da kalmayı seçti.
İstanbul’da elde ettikleri zaferden sonra Chelsea’ye gidip gitmeyeceğini soran gazetecilere “Kaç para verilirse verilsin Liverpool’dan ayrılmam” diye haykırıyordu.

KUPALARI

1 Şampiyonlar Ligi
1 UEFA Kupası
1 UEFA Süper Kupası
2 FA Cup
3 İngiltere Lig Kupası


KOP, ADINA ŞARKI BiLE YAZDI...

KOP tribünleri için ayrı bir sembol olan Gerrard’ın lakabı “Bay Liverpool” du. Kısa sürede Liverpool’un en önemli figürü haline gelen Gerrard’ın için bir şarkı besteledi.


TARİHİ ZAFER

Devler Ligi finalinde Milan’a karşı 3-0’dan 3-3’ü bulup penaltılarla kazandılar.

İLK GOL HEYECANI

Liverpool formasıyla ilk golünü Sheffield’a oynanan lig maçında attı.

TARİHİ GALİBİYET

Real’i evinde 4-0 yendik-lerinde Kaptan 2 golle tarihi skorun mimarı oldu.

İKİ FA CUP ZAFERİ

Steven Gerrard, kaptanı olduğu Liverpool’da iki kez FA Cup’ı kazandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz