Gündem Haberleri

  Artık volta atamıyor

  Oya ARMUTÇU
  06.12.2009 - 01:07 | Son Güncelleme:

  PKK’nın lideri Abdulah Öcalan’ın avukatlarından İrfan Dündar, Adalet Bakanlığı’nın basına dağıttığı İmralı Cezaevi fotoğraflarının, Öcalan’ın yeni odasında “yaşam alanının” yarı yarıya daraldığını kanıtladığını savundu.

  Öcalan’ın yeni odasında koşullarının kötüleştirildiğine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yeni bir başvuruda bulunacaklarını açıklayan Dündar, şunları söyledi:

  “Öcalan’ın eski kaldığı odaya geçmişte gözlem amaçlı girmiş tek avukatım. İlk odasını görmüştüm. Fotoğrafları da var. AİHM’e sunulmak üzere 2000 yılında çekilmişti. Adalet Bakanlığı’nın şimdi yayınladığı fotoğraflar da odada yaşadığı yerin 6.5-7 metrekareye indiğini gösteriyor. Eski odası, tuvalet ve banyo da odanın içinde olmak üzere 13 metrekareydi. Yürüyebiliyor, volta atabiliyordu. Şimdi yürüyemiyor bile. Nezarethane gibi kaldığı yer. Eski odada, alafranga bir tuvalet ve duşakabin vardı. Onlar yatağın alt tarafındaydı. Yatağı ile duş arasında da bir metreden fazla mesafe vardı. Başının üstünde de kliması bulunuyordu. Şimdi banyo ve tuvalet ayrılmış ve bir de kapı konulmuş. Yeni odasındaki mazgallı pencereden dışarıyı göremiyor. İçeriye ışık girmiyor. Odası karanlık. Tam bir hücre ve 23 saat boyunca kapalı. Havalandırması da kendi deyimiyle ‘kuyu’ gibi. Dışarıyı göremiyor. Az bile şikâyet ediyor müvekkilim. Eski odası bunun aksine Avrupa İşkence Önleme Komitesi’nin 1999 raporunda belirtildiği gibi 13 metrekare gibi iyi bir büyüklükte, ışık alan, doğal ışığın eriştiği, hepsi çok iyi kalitede yatak, komidin, masa, sandalye, duş, tuvalet, ısıtmalı klima sistemine sahipti. Türkiye’nin Temmuz 2008’e kadar tecrit koşullarının iyileştirilmesi için taahhüdü var. Ama koşulları düzeltelim derken, daha kötü bir uygulama yapıldı. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi ile temasa geçtik. Gelip İmralı’da yerinde inceleme yapacaklar. Bunun düzeltilmesi lazım. Hangi açıdan bakarsanız bakın kabul edilemez. Biz bütün hükümlü ve tutuklulara tanınan hakların Öcalan’a da tanınmasını istiyoruz. Ekstra bir uygulama talebimiz yok.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı