Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Artık süreç başladı

Oktay EKŞİ

Bu aslında bir bilek güreşi... Avrupa Birliği diyor ki: ‘‘Bu bilek güreşinde biz Türkler'i yeneriz ve Güney Kıbrıs'taki Rum yönetiminin tüm Kıbrıs'ı temsil ettiğini onlara öğretiriz.’’

Ve biz de iddia ediyoruz: ‘‘Siz Kıbrıs'ın güneyini Avrupa Birliği'ne alırsınız ama o zaman kuzeyini unutursunuz!’’ diye.

Öyle ya, bu yolla değişik bir ‘‘ENOSİS’’ süreci başlatılmış oluyor. Yunanistan kendi gücüyle beceremediğini Avrupa Birliği şemsiyesi altında gerçekleştiriyor.

Olayın sonucu bundan ibaret değil:

Kıbrıs konusunda bugüne kadar sadece Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan muhatabımız idi. Kıbrıs Rum Kesimi'nin üyeliğe resmen kabul edildiği tarihten itibaren karşımıza tüm Avrupa Birliği çıkacak.

Bir şeye daha güveniyorlar:

Bir gün Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesi tekrar oylama konusu olursa, o kıçıkırık haliyle Kıbrıs Rumları bile ‘‘hayır’’ diyerek bunu engelleyecek.

Sanıyorlar ki bu yolla Türkiye'yi ve Kıbrıs Türkleri'ni ‘‘yola’’ getirecekler. Böylece Kıbrıs gidecek, dava bitecek.

Tıpkı geçen yüzyılda tüm Avrupa'nın baskıları sonucu Girit'in elden gitmesi gibi.

Ama ikinci bir Girit olayını hiç kimse hiçbir Türk hükümetine hiçbir zaman kabul ettiremez. Kabul eden hükümetin zaten o gün sonu gelir.

Nitekim bugünkü Türk hükümeti daha Avrupa Birliği üyeleri zirve toplantısının Aralık 1997'de Lüksemburg'da aldığı kararın ardından Türkiye'nin politikasını çok açık bir şekilde ortaya koymuştu:

‘‘Siz Kıbrıs Rumları'yla bütünleşmek için ne kadar ileri giderseniz, biz de Kuzey'deki Türkler'le bütünleşme doğrultusunda o kadar gideceğiz!’’

Şimdi işte o bilek güreşini yaşıyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın geçen hafta ortaya attığı ‘‘Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Federasyonu’’ önerisine Türkiye Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in:

‘‘(...)Bilin ki Türkiye ile bütünleşme tercihi de sizin ellerinizdedir. Türkiye ile bütünleşme kararı ve imkânı da her zaman ellerinizdedir. Bu, sizin en büyük güvencenizdir’’ yanıtını vermesi, bu konuda Türkler'in de ne kadar kararlı olduğunu açık şekilde göstermektedir.

Artık kartlar açıldı. Avrupa Birliği'nin, Kıbrıs Rumları'ndan yana tavır koymasıyla, Kıbrıs sorununun oradaki iki toplumun uzlaşması yoluyla çözümü yolu da tıkanmış oldu.

Şimdi Avrupa Birliği daha iyi anlayacak: Türkiye'nin üyeliğe aday ülkeler arasına kabul edilmesi mi daha olumlu sonuçlar doğururmuş, yoksa üstelik hakaret ederek Türkiye'nin dışlanması mı?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI