ANKARA HABERLERİ

Artık sıra "estetik şehir"de

Hürriyet Haber
15.08.2012 - 16:36Son Güncelleme : 15.08.2012 - 16:52
Hürriyet Haber

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan partilerin, bir mutabakat sağlayıp, Anayasa değişikliğini gerçekleştirerek, seçimi öne alabileceklerini söyledi.
 Tanrıverdi, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik'i ziyaret ederek, ilçe hakkında bilgi aldı. Tanrıverdi, ziyarette, seçimlerin 6 ay öne alınmasının, seçmenler, seçilenler ve yerel yönetimler için olumlu bir tarih olacağını, yerel seçimlerin 2013 yılının ekim ya da kasım ayında gerçekleştirilmesinin planlandığını bildirdi.
 12 Eylül Anayasası ile seçimlerin ilkbaharda yapıldığını anlatan Tanrıverdi, şöyle konuştu:
 “Biz, seçimlerin zamanında yapılmasından yanayız ancak, mart ayında olumsuz iklim şartları ve yoğun kar yağışı ile karşılaşıyoruz. Soğuk. Dolayısıyla bu yönde hem seçmenlerimizin hem seçilenlerin hem de siyasi partilerin çalışmaları, katılımları oldukça güçleşmekte. Doğrusu hiçbir seçimin böylesi kış şartlarında yapılmaması gerekir. Böyle bir düzenlemenin yeni anayasada yer alması gerekir. Bu seçime mahsusen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan partiler, bir mutabakat sağlarlarsa bu mutabakat çerçevesinde Anayasa değişikliğini gerçekleştirerek 127'inci maddedeki o Anayasa hükmünü değiştirir ve değişikliğini gerçekleştirerek öne alabilir.”

Sosyal belediyecilikten estetiğe

Bu anlamda MHP'nin, seçimlerin öne alınması yönünde olumlu beyanlarının olduğunu bildiklerini anımsatan Tanrıverdi, ancak, resmi olarak bir görüşme diyaloğu sağlanmadığını söyledi.
 Bu konuda diğer partiler de öne alınmasına olumlu bakarlarsa bir Meclis mutabakatı ile gerçekleşmiş olacağını bildiren Tanrıverdi, “Ancak şu anda Anayasa değişikliği için MHP'nin olumlu bakışı sayısal olarak yetmektedir. Bu konuyu elbette yetkili organlarımız değerlendirecek ve Meclis açılır açılmaz bu konuda ne yönde bir düzenleme yapılması gerekiyorsa yapılacaktır” dedi.
Gelişen ve değişen dünyada insanlığın yerel yönetimden isteklerinin her geçen gün değiştiğini vurgulayan Tanrıverdi, AK Parti'yi diğer belediyelerden ayıran temel unsur sosyal belediyeciliğe önem vermektir. Şimdi “estetik şehir” sloganıyla şehirlerimizin daha estetik görüntüye sahip olmasını istiyoruz. Büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinin kendi ölçeklerinde estetikle buluşmalarını sağlayacağız” dedi.
AK Partili belediyelerin olduğu yerlerde vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi yönünden gayet memnun olduğunu dile getiren Tanrıverdi, sözlerini şöyle tamamladı:
“İnşallah belediyelerimiz tüm 11 ay boyunca yoksul garip vatandaşlarımızın elinden tutacak. Kimsesizlerin kimsesi olan AK Parti, Türkiye'nin sosyal envanterini, yoksulluk envanterini çıkarmıştır. Sosyal devlet ilkesi gereği yerine getirilmektedir. Yoksa birilerinin ifade ettiği gibi sadaka devleti değil, insanımıza sahip çıkma olgusu ve uygulamasıdır. Anayasamız da bunu emretmektedir. Müslümanlıkta bunu emretmektedir. Bizim Peygamberimiz, (komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir) demiştir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Artık sıra "estetik şehir"de hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ağustos 2012 tarihinde saat 16 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Artık sıra "estetik şehir"de haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı