Gündem Haberleri

  Artık özgürüm

  Hürriyet Haber
  16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Baba veda etti

  Görevi Ahmet Necdet Sezer'e devretmesine saatler kala konuşan Cumhurbaşkanı Demirel, artık hür ve serbest bir kişi olacağını söyledi. ‘‘Her zaman milletimin emrinde ve hizmetindeyim’’ diyen Demirel, siyasete dönüş için açık kapı bıraktı.

  YEDİ yıldır sürdürdüğü görevini Ahmet Necdet Sezer'e devretmesine saatler kalan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'ndeki son basın toplantısında, ‘‘Her zaman milletin emrinde ve hizmetinde olacağım’’ mesajını verdi. Demirel, görevinin sona ermesiyle birlikte ‘‘hür ve serbest bir kişi olacağını’’ da vurguladı. Demirel, dün çok sayıda gazetecinin izlediği basın toplantısında 16 Mayıs sonrasına ilişkin açık ve net yanıtlar vermedi. Cumhurbaşkanı bir gazetecinin ‘‘Bu nasıl bir hizmet olacak?’’ sorusu üzerine, ‘‘Cevap verecek durumda değilim’’ dedi. Görevinin sona ermesiyle birlikte hür ve serbest bir kişi olacağını vurgulayan Demirel, şöyle konuştu:

  HÜR OLACAĞIM

  ‘‘Ama sokaktaki adam kadar hür ve serbest olamam. ‘Ne var yani! Ben de bu ülkenin vatandaşı değil miyim?' deyip herşeyi yapamam. Bu benim vatandaşlık anlayışım. Ben daha bu soruyu kendi kendime sormadım doğrusu. Buradan gördüğüm siyasi coğrafya ile Güniz Sokak'tan göreceğim siyasi coğrafya farklı olabilir. Ne de olsa buradan devlet gözlüğü ile bakıyorum. Siz bu soruyu bana sormuş olun. ‘Açık ve net yanıt vermedi. Cevap vermek istemediği durumlarda laf kalabalığı yapar' deyin. Ama bu sefer öyle değil. Cevap verecek durumda değilim.’’ Bir gazeteci 1983 yılında TBMM'de ‘‘Ecevit'i sevenlerin’’ bir grup oluşturduğunu, bunun da sonradan partiye dönüştüğünü hatırlatarak, Cumhurbaşkanı'na, ‘‘TBMM'de elbette sizi sevenler vardır. Acaba kendiliğinden bir oluşum ortaya çıkabilir mi’’ sorusunu yöneltti.

  SİYASETE AÇIK KAPI

  Cumhurbaşkanı Demirel, soruyu yanıtlarken, ‘‘Bunlar çeşitli senaryolar. Bunlar olmaz diyemem. Siyaset çok hareketli bir iştir. Önümüze hangi şeylerin konulacağı belli değildir’’ diyerek siyasete de açık kapı bıraktı. Demirel, bu durumda da prensiplerin hüküm süreceğini belirterek, ‘‘Ben bundan sonra istediği kadar serbest olmayan bir vatandaşım. Önüme ne gelir, ne yaparım bilmiyorum’’ dedi.

  YANLIŞIM OLMUŞTUR

  Demirel, ‘‘35 yıllık siyaset yaşamınızda keşke yapmasaydım dediğiniz birşey oldu mu?’’ sorusuna karşılık olarak da şunları söyledi: ‘‘Hiç yanlış yapmadım demek mümkün değil. Mühim olan mesele iyi niyettir. Ben herşeyi iyi niyetle yaptım. Beşer şaşar. İnsanlar yanlış yapar. Ben de yapmışımdır.’’

  Köşk'e gölge düşürmem

  Demirle,, uluslararası arabuluculuk ya da BM Genel Sekreterliği gibi bir görevi kabul edip etmeyeceği sorusu üzerine, ‘‘Benim için en şerefli görevdi’’ dediği Cumhurbaşkanlığı görevini incitecek birşey yapmayacağını vurgulayarak, ‘‘Ona hiçbir gölge düşürmem’’ dedi. Cumhurbaşkanı, kamuoyunda tartışılır bir durum da yaratmayacağını ifade etti. Demirel, Sezer'in, cumhurbaşkanlığının yetkilerinin daraltılması isteğinin hatırlatılması üzerine de ‘‘Veda ederken halefimi eleştirir duruma düşmek istemem’’ dedi. Anayasa'da kendisine tanınan yetkileri kullandığını söyleyen Demirel, görevi yapan kişinin yorumunun önemine işaret etti. Demirel, hiçbir şeye karışmayan Cumhurbaşkanı'na halkın ‘‘Sen burada seyirci misin?’’ diye soracağını belirtti. Devletin daha iyi işler hale getirilmesini isteyen Demirel, ‘‘Vatandaşın ayağını sıkan ayakkabıyı değiştirin. Ama ayağına iyi gelen ölçüyü de değiştirmeyin’’ diye konuştu.

  Nöbetimi onurla tuttum Atam'm

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün sabah 09.00'da Anıtkabir'i ziyaret etti. Aslanlı yoldan yürüyerek Atatürk'ün manevi huzuruna gelen Demirel, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ve üzerinde ‘‘Cumhurbaşkanı’’ yazan bir çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından, tören kıtası tarafından İstiklal Marşı çalındı. Daha sonra Demirel, Anıtkabir Özel Defterini imzaladı. Demirel, deftere şunları yazdı: ‘‘Büyük Atatürk... Yüce makamınızda nöbetimi onurla tuttum. Kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devletini yüceltmek, güçlendirmek, milli birliğimizi ve beraberliğimizi pekiştirmek için her türlü gayreti gösterdim. Cumhuriyetin demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti olma özelliklerini ve üniterliğini dikkatle korudum. Uygarlık ve çağdaşlık yolunda atılan adımlara hep destek, teşvik ve cesaret verdim. Türkiye, gösterdiğiniz aydınlık yolda ve işaretlediğiniz hedefe doğru süratle ve sağlıkla ilerlemeye devam edecektir. Şimdi nöbeti devri zamanı geldi. Halefime başarılar diliyorum. Bundan sonra da geçen elli yılda olduğu gibi milletimin, ülkemin ve devletimin hizmetinde olacağım. Sevgi, saygı, minnet ve şükran size... Ruhun şad olsun, büyük Atatürk.’’

  Köşk halkın evi oldu

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, basın toplantısında, yedi yıldır tuttuğu ‘demokratik cumhuriyet nöbetinin’ kısa bir muhasebesini yaptı. Ülkenin her kişisinin ve her köşesinin cumhurbaşkanı olmaya gayret ettiğini yineleyen Cumhurbaşkanı, ‘‘Gururla ifade edeyim ki, milletimizin en yüce makamı ve büyük Atatürk'ün mekanı olan Çankaya, görev sürem boyunca halkın evi olmuş, kapıları toplumumuzun bütün kesimlerine açık kalmıştır’’ dedi. Demirel, demokrasiye her zaman sadakatle bağlı kaldığını da kaydetti.

  İran nazik durum

  Cumhurbaşkanı Demirel, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı suikastlarında ortaya çıkan delillerin işaret ettiği ülke İran hakkındaki soruyu yanıtlarken temkinli konuştu. ‘‘Eğer somut kanıtlar elde edilirse Türkiye'nin İran'a karşı nasıl bir politika izlemesi gerekiyor?’’ sorusuna Demirel, şu yanıtı verdi: ‘‘Fevkalade nazik bir durum. Öncesinde benzeri iddialar vardı. Delil yoktu. Şimdi yeni deliller ortaya çıkarsa devlet gereğini düşünür. Gereği, delilin gücü ve kapsamına bağlıdır. Örtbas vesaire olmaz. Devlete yakışmaz. Örtbas için neden de yoktur. Devlete yakışır şekilde o meselenin üstüne varılır.’’

  Basınla Çankaya hatırası

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, basına açık son kabulünde, gençleri ağırladı. Demirel, Gençlik Haftası kutlamaları nedeniyle, Devlet Bakanı Fikret Ünlü ile birlikte Gençlik ve Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu, yardımcıları, tüm illerin gençlik temsilcileri, engellliler ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temsilcisinden oluşan 92 kişilik heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel, kabulden sonra, görev yaptığı süre içinde kendisini izleyen eden gazetecileri yanına çağırarak, bir ‘‘Çankaya hatırası’’ çektirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı