ANKARA HABERLERİ

Artık müziğimle anılmak istiyorum

Eray GÖRGÜLÜ
30.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Anadolu Rock müziğinin en başarılı isimlerinden Haluk Levent, artık adliye koridorlarıyla değil, sahne performansıyla konuşulmak istediğini söyledi.

Eray GÖRGÜLÜ

Levent, “Ben hatalar yaptım, bunların bedelini de ödedim. Bunu yüz yıllara bölmeye gerek yok. Neredeyse her gün konser veriyorum, artık müziğimle gündeme gelmek istiyorum” dedi.

SON yıllarda müziğinden çok adliye koridorlarındaki görüntüleriyle gündeme gelen Haluk Levent, “Ben hatalar yaptım, bunların bedelini de ödedim. Bunu yüz yıllara bölmeye gerek yok. Neredeyse her gün konser veriyorum, artık müziğimle gündeme gelmek istiyorum” dedi.

Türk basınına da sitem eden Levent, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde İzmir’de Beşiktaş için Feda konseri verdim. Basından hiç kimse yoktu. Koskoca İzmir Açıkhava Tiyatrosu. Basından bir arkadaşımı aradım, ‘Niye gelmediniz diye sordum’, ‘Şefle konuştuk, Adliye olsa gelirdik’ dedi. Beni artık Adliye’yle ilgili vaka olursa istiyorlar. Bu beni yaralıyor.

Ben hatalar yaptım, bunların bedelini de çok ödedim. İçeri girerek ödedim. Konser ücretlerim düştü, seyirci kitlem azaldı. Çok sıkıntılar çektim. Ama bu konuda yaptığım hatayı yüz yıllara bölmeye gerek yok. Artık çalışıyorum.

Geçmiş davalar, beş 10 yıl sürüyor. Her davaya bir gidişinde adliyelik, oluyorsun, haber oluyorsun. Bu daha üç-beş yıl daha sürer.

Neredeyse her gün sahnedeyim

Dinleyici de Haluk Levent niye konser vermiyor diyor. Ben neredeyse her gün konser veriyorum, ama konser haberlerim çıkmıyor. Yani, haber değeri olmadığını biliyorum ama, ucundan azıcık derler ya, bir konser de yapılabilirdi, en azından bu adam şarkı söylüyor gibi. Bir örnek daha vereceğim, 1 Mayıs’ta meydanlardaydım, iki yıl önce. Türkiye’nin en önemli ajanslarından biri, beni gördü elimde işçi bayrağı vardı, parti değil. İşçileri temsilen bir bayrak. Beni gördü, çekmedi, göz göze geldik herkesi çekti. Halbuki haber değeri vardı. Haluk Levent, elinde bayrakla. Aynı adamlar, dört gün sonra Adliye’ye adres değişikliği yapmaya gittiğimde 300 metre arkamdan koşup takip ettiler, Haluk Levent Adliye’de diye. Biz de twitter’la Facebook’la, insanlara kendimizle ilgili bilgi vererek, kendi medyamızı yaratmaya çalışıyoruz. Hayranlarım, bana facebook.com/haluklevent ve twitter.com/haluk_levent adreslerinden ulaşabiliyor.”

Sağ da sol da beni kendinden görmüyor

Hem şarkılarıyla hem de duruşu nedeniyle muhalif kimliğiyle tanınan Haluk Levent, gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. “Yaptığım şarkılarda kendi fikirlerimi söyledim. Çocukluğumdan beri aldığım kültür ve dünyaya bakış açımı şarkılarıma yansıtmaya çalıştım” diyen Levent şöyle devam etti:

“Politik bir duruşum olduğu muhakkak, insanlar bu politik duruşu şablonlaştırılmış sağ, sol kavramı içine alırlarsa benimle ilgili söyleyebilecekleri çok şeyleri yoktur. Ben yeni dünyanın insanı olarak kabul ettim kendimi.

Şarkılarımda bir taraftan solun hiç ilgilenmediği Filistin’i yazmak isterken,

diğer yandan sağın hiç ilgilenmediği Alevi kıyımlarını yazmak istedim. Şarkılarıma bir taraftan solun hiç ilgilenmediği Srebrenitsa’yı almak isterken, diğer yandan sağın hiç ilgilenmediği antidemokratik tutumları ve uzun tutukluluk sürelerini almak istedim.

Muhalefet hakkaniyetli yapılmalı

Ben gördüğüm hakkaniyetsizliği söylerim. Hükümetmiş, başbakan hiç problem değil benim için. İstersem 10 yıl yatayım, ben fikrimi söylemek zorundayım. Alışmış durumdayım, adli suçlarda zaten cezamı çekmiş bir adamım. Bari politik duruşumdan ödün vermeyeyim diyorum.

Yalnız muhalefet ederken de hakkaniyetli olunmalıdır. Sırf AKP muhalifliği muhalefet demek değildir. Nasıl ki, antidemokratik tutumlar nedeniyle hükümeti eleştiriyorsam, ‘Nükleer santraller konusunda da yalnızca bu hükümet sorumlu değildir, bunda önceki hükümetlerin de payı vardır ve bu Türkiye’de sistem sorunundan kaynaklanmaktadır’ derim.

Bu nedenle solcusu da sağcısı da beni kendinden göremiyor. Ya da iki taraf da bazı yönleriyle kendinden görüyor. Halbuki artık dünya sol ve sağın kutuplaştığı bir dünya değil. Dünya çok değişti. Sol içerisinde sağın 20 yıl önceki söylemleri oturdu. Faşist diye baktığımız insanların diline 20 yıl önceki sol söylemler oturdu.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Artık müziğimle anılmak istiyorum haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


Sayfa Başı