SAMSUN HABERLERİ

Artık misafirlikte 4 bardak çay içebiliyor

AA / Fatma Kalay
20.01.2015 - 11:28Son Güncelleme :

- Samsun'da doğuştan yarık damak dudak rahatsızlığı bulunan 26 yaşındaki Hasan Yavuzyiğitoğlu, geçirdiği ameliyat sayesinde yıllardır özlemini çektiği çayı doyasıya içmenin keyfini yaşıyor - Yavuzyiğitoğlu: "Damağımın yarısı yoktu. Misafirlikte çay içemiyordum ama şimdi önceden bir bardakla yetinmek zorunda kaldığım yerde 4 bardak çay içiyorum" - Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Eroğlu: - "Burun ve dudaktaki şekil problemini daha iyi hale getirecek operasyonlar gerçekleştireceğiz. Sonrasında da konuşmasının daha iyi olmasına yönelik bir operasyon daha düşünüyoruz"

AA / Fatma Kalay

SAMSUN (AA) - FATMA KALAY - Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde doğuştan yarık damak dudak rahatsızlığı bulunan 26 yaşındaki Hasan Yavuzyiğitoğlu, geçirdiği damak ameliyatı sayesinde yıllardır özlemini çektiği çayı doyasıya içmenin keyfini yaşıyor.

Çiftlik Mahallesi'nde yaşayan Musa ve Emriye Yavuzyiğitoğlu çiftinin 7 çocuğundan biri olan Hasan Yavuzyiğitoğlu, 1 yaşına gelince yarık damak dudak rahatsızlığının giderilmesi için ameliyat geçirdi. Bu ameliyatın ardından 26 yaşına kadar 10'a yakın operasyon geçiren Yavuzyiğitoğlu, bu süreçte sağlığına kavuşamadı.

İstanbul, Antalya ve Ankara'da çok sayıda hastaneye başvuran Yavuzyiğitoğlu, Samsun'da özel bir hastanede 5 aylık diş tedavisinin ardından 10 gün önce damak ameliyatına alınarak, 26 yıl sonra rahatça yemek yiyebilmenin keyfine vardı.

AA muhabirine, bugüne kadar başvuruda bulunduğu bütün hastanelerde yarık damak ve dudağının düzeltilemeyeceğinin kendisine söylendiğini anlatan Yavuzyiğitoğlu, son olarak Samsun'da tedavi için başvurduğunu dile getirdi.

Yavuzyiğitoğlu, "Burada özel bir hastanede 5 ay önce tedaviye başladım. Önce dişlerim yapıldı. Dişlerim tamamen yapıldıktan sonra ameliyata alındım. 9 saatlik ameliyattan sonra damaktaki açıklık tamamen kapandı" dedi.

- "Yemek yerken damağımda yarık olduğu için oraya peçete tıkıyordum"

Ameliyattan önce damağının ayrık olduğunu, üst dudağının altında da kemik bulunmadığını anlatan Yavuzyiğitoğlu, şöyle devam etti:

"Belimden kemik alarak damağıma koydular, damağıma ise kolumdan alınan parçayı damarıyla yerleştirdiler. Görüntü ve konuşma olarak 3 ya da 4 ameliyat daha geçirmem gerekiyor. Bu ameliyatlardan sonra yeni bir görünüme kavuşacağım. Yerken, içerken, konuşurken çok rahatladım. Eskiden misafirliğe gittiğimde yemek yerken damağımda yarık olduğu için oraya peçete tıkıyordum. Peçete bir süre sonra nemlendiği için yediklerim burnumdan geliyordu. Artık öyle bir sıkıntım kalmadı. Konuşurken zorlanıyordum. Şimdi çok rahatım."

- "En çok çay özlemim vardı"

Yıllardır özlemini çektiği "doyasıya çay içebilmenin" mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Yavuzyiğitoğlu, şöyle devam etti:

"En çok çay içebildiğim için mutluyum. Önceden bir bardak çay içerdim ondan sonra devam edemezdim. Çünkü peçete ıslanırdı, su salmaya başlardı. Şimdi öyle bir şey yok. İstediğim kadar çayı, suyu rahat içiyorum. Yediğim içtiğim direk burnumdan geliyordu. Orayı kapatmasam bir fasulye bile burnumdan çıkabiliyordu. Damağımın yarısı yoktu. Misafirlikte çay içemiyordum ama şimdi önceden bir bardakla yetinmek zorunda kaldığım yerde 4 bardak çay içiyorum. Her akşam da rahat bir demlik çay içiyorum. Her şeyin özlemini çekiyordum ama en çok çay özlemim vardı."

Hasan Yavuzyiğitoğlu, ameliyattan önce sulu yemek yiyemediği için yumurtayla beslendiğini dile getirerek, "Bugüne kadar sadece yumurta yedim. Önceden sabahları çorba içemezdim. Şimdi her sabah 2 tabak çorba içiyorum. Konuşmam da netlik kazandı, en sonunda inşallah görünüş olarak da düzelecek" ifadelerini kullandı.

- Doktor görüşü

Operasyonu gerçekleştiren Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Eroğlu, Yavuzyiğitoğlu'nun doğuştan dudak ve damak yarığı problemi olduğunu söyledi.

Diş bölgesinin olduğu yerde kemik kaybı bulunduğunu açıklayan Eroğlu, "Aynı zamanda o bölgede ağız boşluğu ve burun boşluğunun iştirakte olduğu bir boşluk vardı. Ameliyatta, 2 hekim, anestezi uzmanı, teknisyen ve hemşirenin olduğu bir ekiple önce burun boşluğundaki örtüyü oluşturup eksik kemiği yerine koyduk. Kemik yaması koyduktan sonra koldan damarla bir dokuyu alıp o bölgeye taşıyarak hem oradaki kemik onarımını hem de o deliğin kapanması işlemini gerçekleştirdik" diye konuştu.

Dudak damak yarığı ameliyatlarının ardışık operasyonlar gerektirdiğini vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Hasan'ın yapılması gereken birtakım operasyonları daha var. Üst çene geride kalmış, bu kemik eksikliğini tamamladıktan sonra aradan 6 ay geçince üst çeneyi öne alacak bir operasyon yapılacak. Onun dışında burun ve dudaktaki şekil problemini daha iyi hale getirecek operasyonlar gerçekleştireceğiz. Sonrasında da konuşmasının daha iyi olmasına yönelik bir operasyon daha düşünüyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Artık misafirlikte 4 bardak çay içebiliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 11 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Artık misafirlikte 4 bardak çay içebiliyor haberi güncellenecektir.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:04
  • Guneş
   06:45
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:29
  • Akşam
   17:54
  • Yatsı
   19:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı