Gündem Haberleri

  Artık mayın kurbanı olmayacaklar

  Hürriyet Haber
  19.01.2011 - 15:27 | Son Güncelleme:

  Sabancı Vakfı'nın desteğiyle hayata geçen ve her Perşembe günü CNN Türk ekranlarında yayınlanan "Fark Yaratanlar", sıradışı kişilerin olağanüstü etkilerini ekranlara taşımaya devam ediyor.

  PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ... / WEB TV

  13 Ocak Perşembe günü yayınlanan programın fark yaratanı Özlem Öztürk, bir yandan şiddet mağdurlarına destek olurken, mayın ve çatışma atıkları konusunda insanları bilgilendirerek kayıpların önüne geçmeye çalışıyor.    

  Oyun oynarken mayınlara, el bombalarına hedef olan çocuklarımız, gençlerimiz, insanlarımız…Kimisi hayatını kaybetti,  kimisi sakat kaldı…

  Özlem Öztürk, Diyarbakır'daki görevi sırasında özellikle mayından uzvunu kaybetmiş öğrencilerinden çok etkilenerek mayın ve patlamamış çatışma atıkları alanında çalışmalara başlıyor. 2008 yılında, bireysel ve örgütlü şiddete, ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine karşı mücadele vermek üzere Toplumsal Duyarlılık ve Şiddet Karşıtları Derneği'ni kuruyor.

  Türkiye'de sivillerin ve özellikle çocukların mayın patlamalarından korunması üzerine geniş kapsamlı alan çalışmaları gerçekleştiren ilk ve tek kurum olan Toplumsal Duyarlılık ve Şiddet Karşıtları Derneği, şiddetin yarattığı mağduriyetlerin fark edilmesi ve önlenmesi için çalışmalar yapıyor.

  ''Mayın ve Çatışma Atıkları Eğitimi Projesi'' kapsamında, mayın ve çatışma atıkları konusunda köy okullarında ve evlerde hem gençlere hem de yetişkinlere yönelik bilinçlendirme eğitimleri veriliyor.

  Proje kapsamında, Hakkari il merkezi ve beldeleri, Çukurca merkez ve köylerinde devlet okullarında okuyan 7-15 yaş arası 7.500 çocuğa ulaşılan Özlem Öztürk, projenin Şemdinli köy okullarında da uygulanmasıyla 10.000 çocuğa daha ulaşılmasını, çalışmaların Suriye, İran ve Irak sınırlarında bulunan diğer illerde de yaygınlaştırılmasını hedefliyor.

  Öztürk ayrıca çalıştığı her il ile ilgili raporlar hazırlayıp, bu raporları kamuoyu ve meclise sunarak, sivil toplum ve kamu kuruluşları ile ortak çalışmalar yürütüyor, çatışma atıkları konusunda farkındalığın artması için çabalıyor.

  Sıradışı kişilerin öyküleri topluma örnek oluyor

  Cüneyt Özdemir'in sunumuyla, her Perşembe günü saat 20:50'de CNN Türk'te canlı olarak yayınlanan "Fark Yaratanlar" programı, hiç tanımadıkları insanların hayatlarına katkıda bulunan, onlar için fırsatlar yaratan; daha iyi yarınlar için mücadeleden vazgeçmeyen insanların öykülerini ekranlara taşıyor.

  32 hafta sürecek programda her hafta yeni bir Fark Yaratan'ın hikayesi yayınlanıyor. "Fark Yaratan" olduğunu düşünen ya da çevresindeki kişiler arasında "Fark Yaratan" olduğuna inananlar www.farkyaratanlar.org internet adresinden adaylık başvurusu yapabiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı