« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Artık korkutuyoruz

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Önce Milli Takım, ardından da Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş. Avrupa maçlarında aldığımız başarılarla gurur duyduk. Avrupalılar artık, ‘‘Eyvah, bu Türk takımlarına, Türk futboluna ne olmuş’’ düşüncesini taşıyorlar.

Herkes soruyor. ‘‘Türk futboluna ne oldu da bu neticeler alındı. Onlar mı çok kötü oynuyor da kulüplerimiz ve milli takım bu sonuçları alıyor ?’’ diyorlar. Cevabı basit. Dünya ve Avrupa futbolu yerinde duruyor. Biz büyük gelişme içerisindeyiz. Milli Takımımız, kulüp takımlarımız ve futbolcularımız, güvenlerini, kişiliklerini kazandılar.

<ı>K.İRLANDA ÖRNEĞİ

Herşey Milli Takımımız'ın K.İrlanda'yı 3-0 yenmesiyle başladı. K.İrlanda zamanı geldiğinde Avrupa'nın en güçlü milli takımlarıyla oynuyor, hem de kafa kafaya oynuyor yeniyor, yeniliyor yahut berabere kalıyor. Kadrosundaki oyuncuların büyük bir kısmı İngiltere 1.Ligi'nde top koşturuyor. Yani futbolun beşiğinde. Biz Türk Milli Takımı olarak bu takımı sahada sürklase ettik.

<ı>ALKIŞ...

Ben de dahil, biraz dudak bükmüştüm, Mert ve Saffet acaba defansta iyi görev yapabilecekler mi demiştim. Ama maçtan sonra bir de baktım, kafamda milli takımın en iyi oyuncularından ikisi Mert ve Saffet. Sergen, hayatının oyununu oynadı. İkili mücadelelerde markajdan çok rahat kurtuldu. Ve bu, 90 dakika devam etti. Milli Takımımız'ı tabii ki alkışladım. Biraz abarttık belki de. Çünkü böyle bir zafere muhtaçtık. Mutlu olduk.

<ı>Futbol klasiği

Arkadan Fenerbahçe'nin Parma ile maçını İtalya'da televizyondan izledim. Parma deyip geçmeyin, İtalya'nın en iyi takımlarından biri. Kadrosunu güçlendirmiş, dünyanın her tarafından güçlü oyuncular transfer etmiş ve herkesin kanısı şu, ‘‘Parma gelir, F.Bahçe'den en az bir beraberlik alır, ülkesine gider.’’ Maçı dikkatle izledim, F.Bahçe takımı 90 dakika rakip takıma pres yaptı. Orta sahada onlara boş alan bırakmamak için herşeyi denedi. Rakip kale önünde belki az gözüktü ama golü de attı. Tayfun'un vurduğu top kaleciden döndü, orada bir Fenerli olsa ne olacaktı? Haydi 2-0.

<ı>PARMA’DA NE OLUR?

Parma takımında Asprilla oynuyor. Ünü dünyaları aşmış. Ama bir de bakıyorsun ki, bizim futbolcuların ondan farkı yok. Fenerbahçe Parma'da ne yapar? Dikkatli oynarsa turu geçer. Haa, futbolun gereği büyük bir şanssızlık, elenirse, eğer İstanbul'daki gibi de oynar, mücadele ederek yenilirse ben fazla üzülmem, siz de üzülmeyin. İnter diyoruz, Avrupa'nın en iyi takımlarından biri diyoruz. Gitti Real Madrid'e 2-0 yenildi geldi. Bir futbol takımının yenilmezliği, elenmezliği diye birşey yoktur. Bir futbol takımının futbol kişiliğini kazanması, yahut kaybetmesi vardır.

<ı>GALATASARAY ÜSTÜNDÜ

Gelelim Galatasaray maçına. Rakip, Juventus. Şampiyonlar Ligi finalisti. Avrupa'nın en popüler oyuncuları kadrosunda. Ama bizim G.Saray bu takıma karşı İstanbul'da nasıl oynuyorsa, nasıl rakibin üstüne gidiyorsa, ayn şekilde oynadı. Devre arası ve maç sonrası istatistikler G.Saray'ı her alanda Juventus'un üstünde gösterdi. Juventus'un üç gol pozisyonu var, G.Saray'ın 9. Bu performansı gösteren bir takım yener de, şanssızsa yenilir de. Berabere kaldı G.Saray. Ama ben gurur duydum.

<ı>AVRUPA’NIN GÖZÜ KORKTU

Beşiktaş, Slovak takımını yerle bir etti. Attığı goller birbirinden güzel. Oynadığı oyun da deseniz öyle. Slovak gazeteleri ne yazar bilmiyorum. Ama Parma ve Juventus maçlarından sonra İtalyan gazeteleri ne yazacaklarını şaşırdılar. Her kelimelerinde ürküntü vardı, korkaklık vardı. ‘‘Eyvah, bu Türk takımlarına, Türk futboluna ne olmuş’’ düşüncesinin gizliliği vardı. Zannediyorum artık, biz korkmuyoruz, korkutuyoruz. Ne mutlu bizlere.Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler