Gündem Haberleri

  Artık kan akmasın sürece katkı verin

  Selçuk ŞENYÜZ
  01.07.2012 - 01:22 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, dün resmi konutunda Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’yı kabul etti.

  Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Erdoğan,  “Silahların susturulması için demokrat isimlerin, sivil toplum örgütlerinin elini taşın altına sokması lazım. Daha fazla kan akmaması için sizden de bu sürece katkı sağlamanızı bekliyoruz” dedi. Zana da “Türkiye’de oluşan olumlu hava çözüm için bir şans” diye konuştu.

  DİYARBAKIR Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’nın Hürriyet’te yayınlanan röportajında söylediği, “Başbakan Erdoğan’ın bu işi çözeceğine inanıyorum” sözleri sonrası gündeme gelen Kürt sorununun çözümüne ilişkin görüşme, dün Başbakanlık Resmi Konutu’nda yapıldı.

  LEYLA ZANA RESMİ KONUT'A BÖYLE GELDİ / WEB TV /images/100/0x0/55ea5e59f018fbb8f87b6838

  Hürriyet’e açıklamıştı

  Zana, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berber-oğlu ve Ankara Temsilcisi Metehan Demir’e verdiği röportajda, Kürt sorununa ilişkin görüşlerini açıklarken, “Ben Başbakan Erdoğan’ın bu işi çözeceğine inanıyorum” demişti. Gelişmelerin ardından Zana randevu istemiş ve Erdoğan da dün saat 15.00 için randevu vermişti.

  Kral çıplak demeye geldim

  Zana 14.50’de konuta geldi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da katıldığı görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. Görüşme başlarken Zana, Erdoğan’a, “Buraya kral çıplak demeye, gerçekleri anlatmaya geldim” dedi. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Erdoğan, Zana’ya, “Biz ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ süreci içerisinde birçok adım attık. Gördüğüm kadarıyla siz de bizim attığımız adımların doğru olduğu kanaatindesiniz. Silahların susturulması için demokrat isimlerin, sivil toplum örgütlerinin elini taşın altına sokması lazım. Daha fazla kan akmaması için sizden de bu sürece katkı sağlamanızı bekliyoruz” dedi.

  Biz barıştık ya, barış gelecek

  Zana da sorunun çözümüne ilişkin görüşlerini paylaştığı Erdoğan’a yapılanların yeterli olmadığını, daha ileri ve samimi adımların atılması gerektiğinin altını çizdi. Zana, “Bu sorun ancak güçlü bir siyasi irade tarafından çözülebilir. Şu anda Türkiye’de oluşan olumlu hava çözüm için bir şans. Türkiye’nin herşeyden çok iç barışa ihtiyacı var” dedi. Erdoğan görüşmede daha çok Zana’yı dinledi, Beşir Atalay not tuttu. Zana görüşme bitip ayağa kalkıldığında, “Toplumsal barış için daha ileri ve samimi adımlar lazım” dedi, Erdoğan ise gülerek “Biz barıştık ya, barış gelecek” karşılığını verdi. Başbakan Erdoğan, Leyla Zana’ya kırmızı-beyaz ve lacivert tonlarını taşıyan bir fular hediye etti. Zana yakın çevresine., “Siyah-beyaz bakmadığına ve nezaketine kanıt” dedi.   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı