« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Artık iki doğum günüm var

Kalp spazmı geçirip ölümden dönen V.Manisasporlu Michal Meduna, taburcu olurken, "Bundan sonra her yıl 2 doğum günü kutlayacağım. Biri doğduğum gün, diğeri hayata döndüğüm gün" dedi. Doktorları, Çek futbolcunun kalbinin hasar görmediği ancak ameliyat olması gerektiğini belirtti.

DHA
SON GÜNCELLEME

"İYİ DEĞİLİM, DOKTOR ÇAĞIR"

Tedavisinin yapıldığı Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden taburcu olurken bir basın toplantısı düzenleyen Meduna, doktorlara teşekkür etti. Çek futbolcu, ameliyat olup olmama konusundaki kararını bir süre dinlendikten sonra vereceğini açıklarken, “Futbol, benim hayatım. Bir an önce yeşil sahalara dönmek istiyorum” diye konuştu. Kalp spazmı geçirdiği cumartesi gününden çok daha sıcak günlerde maç oynadığını da vurgulayan golcü futbolcu, “O gün kendimi çok iyi hissediyordum. Ancak olaydan hemen önce takım arkadaşım Holosko'ya, (İyi değilim. Doktora haber ver) dedim. Sonrasını hatırlamıyorum. Bu olay başka bir ülkede, başka bir şehirde yaşansaydı belki bu kadar çabuk müdahale edilmez ve ben burada olamayabilirdim“ dedi.

KALBİ HASAR GÖRMEDİ/images/100/0x0/55eab333f018fbb8f89120d8

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr.Murat Lekili, Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Hayrettin Şirin, anjiyoları gerçekleştiren Yrd.Doç.Dr.Özgür Bayturan, Vestel Manisaspor'un Sağlık Kurul Başkanı Dr.Mustafa Gürcan ve diğer sağlık çalışanları da basın toplantısına  katıldı. Prof.Dr. Şirin, Meduna'nın olaydan sonra çok hızlı bir şekilde hastaneye getirildiğini ve bu nedenle kalbinin zarar görmediğini belirterek “10 gün önceki Meduna ne ise, şimdi de o. Değişen bir şey yok. Ancak anjiyoda ortaya çıktığı gibi, kalbi besleyen bir damar göğüs kasının içinden geçiyor. Bu damarı açığa çıkarıp kalbin rahat çalışmasını sağlamak için ameliyat şart. Spora devam edip edemeyeceği, bu ameliyattan sonra belli olur” dedi.

SAHALARA DÖNEBİLİR

Talihsiz futbolcunun yeniden sahalara dönmesi konusunda daha olumlu konuşan Yrd.Doç.Dr. Özgür Bayturan ise, “İnsanda yüzde 1-1,5 oranında görülen bu rahatsızlık, sporcu ölümlerinin yüzde 4'üne yol açıyor. Kalp kası kasıldığında damar da kasılıyor ve kalbi besleyemiyor. Ancak spor hayatı, cerrahi müdahaleden sonra göstereceği seyire göre yeniden başlayabilir” dedi.

SARA HASTASI DEĞİL

Meduna'nın sara (epilepsi) hastası olduğunu ilişkin iddialarının doğru olmadığını tekrarlayan Vestel Manisaspor Sağlık Grup Başkanı Dr.Gürcan da “Hastanede kalp tetkiklerinin yanı sıra, epilepsi söylentilerine karşılık nörolojik tetkikler de yapıldı. Kesinlikle bu yönde bir bulgu yok. Meduna, daha önce Sparta Prag ve Çek Milli Takımı'nda forma giyiyordu. Geçmişteki ve bugünkü tüm tetkikleri tamam” açıklamasında bulundu.


Bunları da Beğenebilirsiniz