« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Artık havuza idrarını yapan saptanacak

FINA (Uluslararası Yüzme Federasyonu ) havuza idrar yapanları renkli kimyasal madde ile saptayacak bir sistem geliştirmeye çalışıyor.

Reha ERUS / ROMA
SON GÜNCELLEME

Ryan Lochte ve Michael Phelps Londra Olimpiyatlarında yarış sırasında idrar yaptıklarını itiraf ederek “Yapmayan bir yüzücü tanımıyoruz. Stres ve klor faktörü vücuttan idrarı atmaya zorluyor” demişlerdi. 

Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük yüzücüsü 22 Olimpiyat madalyalı Michael Phelps ve yine ABD’li Şampiyon yüzücü Ryan Lotche kendileri gibi her kulacın havuza idrar yaptığını itiraf ettiler.

Phelps “Wall Street Journal” gazetesine, Ryan Lochte’ da “NBC” Televizyonuna açıklamalarda bulunarak “Bu olayın çok normal karşılanması gerektiğini savunarak “Stres ve gerekse havuzda bulunan klor gibi kimyasal maddeler yarışma öncesi ve sırasında idrarı yapmamızı engelleyemiyor. Vücut sanki idrarı bir an önce atmak istiyor atınca da daha kolay yüzüyoruz” dediler.

Michael Phelps “Ben şahsen havuza çiş yapmayan bir yüzücü tanımıyorum” derken Ryan Locthe çok uzun süren antrenmanlar sırasında havuzdan çıkarak tuvalete gitmek yerine idrarı havuza bırakmanın daha mantıklı olduğunu söyledi.

ABD Yüzme Federasyonu tesisler sorumlusu Mick Nelson klorun her türlü havuzda ki yabancı maddeleri zararsız hale getirip dezenfekte ettiğini hatırlatarak “Ancak su dolu havuzun yüzde 2 si yabancı maddelerle dolarsa o zaman klor etkisini yitirir” bilgisini verdi. FINA ise havuzda sporcuların yaptığı idrarı saptamak için kimyasal bir renkli boya sistemi üzerinde çalışılabileceğini belirtti.

 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler