« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Artık golcü değil, yorumcu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İtalyan futbolunun simgesiydi, sonra futbolu Amerikalılar'a sevdirdi, ardından kulüp yöneticisi oldu.

Giorgio Chinaglia bir zamanlar İtalyan futbolunun en renkli, en popüler, en çok sevilen yıldızıydı... Uzun boyu, halterci fiziği, güçlü fuleleri, saha dışındaki karizması ile oynadığı Lazio takımında bir ilah haline gelmişti.

İtalyan bir işçi ailesinin ilk çocuğu olarak İngiltere'de doğan Giorgio Chaniglia, bu özelliği nedeniyle ‘‘Long John’’ lakabı ile anılıyordu. Top koşturduğu Lazio'nun tek lig şampiyonluğu da Chinaglia'nın dokuz numaralı formayı giyip gol kralı olduğu 1973-74 sezonuna rastladı.

Lazio'nun taraftarların taptığı Chinaglia, Can Bartu sonrası bu kulübe transfer olan en teknik oyuncu unvanını da eline geçirdi.

Milli takıma kadar yükselen, 14 kez ‘‘gök mavili’’ formayı giyerek dört gol atan Chinaglia iki kez de Türkiye'ye karşı oynadı.

Renkli yaşamını Lazio'dan ayrıldıktan sonra Amerika'da sürdürdü. Ertegün kardeşlerin patronu olduğu ‘‘Cosmos’’ takımına geçen, burada Pele,

Beckenbauer, Cruyff, Neeskens, Marinho'nun dışında Galatasaray ve milli takımın eski kalecisi Yasin Özdenak ile aynı formayı giyen Chinaglia, golleri ile Giants Stadı'nı ayağa kaldırdı.

Döndü, takımını satın aldı

‘‘Futbolu Amerikalılara sevdiren sempatik Giorgio’’ olarak tanınan Chinaglia, tam 10 yıl Amerika'da kaldıktan sonra İtalya'ya dönerek bir zamanlar renklerine bağlı olduğu Lazio Kulübü'nü satın aldı. Roma'nın bu şirin takımı, Chinaglia'nın arka arkaya yaptığı transferlerin de etkisiyle uzun süredir devam eden şanssız sonuçlara veda ederek başa oynamaya başladı. Ne var ki Chinaglia aşırı cömert ve savurgandı. Kısa zamanda Amerika'da biriktirdiği paraları tüketince, patronluğu ve başkanlığı devretmek zorunda kaldı. Amerika'da bulunan ‘‘Futbol’’ adlı restoranlar zincirini elinden çıkardı. Ama yine borçlarını ödeyemedi. Vefalı Lazio taraftarlarının gayreti ile üç beş kuruş topladı ama bunlar da yetmedi. Neyse ki imdadına televizyon kanalları yetişti. Giorgio Chinaglia yorumculuğa başladı. Sempatik, hicivli konuşmaları, olağandışı görüşleri ile kırk yıllık uzmanmış gibi yeni mesleğinde sınıf atladı. Futbolla başlayan yaşantısını yine futbolla sürdürdü. Tahminlerinde yanılmadı, yorumlarında gerçekleri yansıttı ve İtalyan Devlet Televizyonu RAI ile inanılmaz paralara sözleşme imzaladı...

Giorgio Chinaglia'ya Amerika'da geçen 10 yılını sorduk. Cosmos'u, Pele'yi, Yasin Özdenak'ı, patronları Ertegün'leri, anlatmasını istedik: ‘‘İtalya'da futbolu zirvedeyken bırakmayı düşündüm. İyi de ettim. Lazio'da her şeyi tatmıştım. Şampiyonluğu gol krallığını, taraftarların sevgisini, antrenörümün hayranlığını... Ama işi tadında bırakmak gerekirdi’’ diye başladı anlatmaya. Sonra sıra Amerika'dan aldığı teklife geldi. Futbolu Yeni Dünya'da yaymak için şöhretlerden kurulu bir takım yaratılıyordu. Başında iki Türk kardeşin bulunduğunu söylediler ona. ‘‘Bir gün Pele telefon etti. Fikrini söyledi. Beckenbauer'ın Cruyff'un da geleceğini, golcü, stada seyirci çekecek bir İtalyan'a ihtiyaçları olduğunu söyledi ve böylece benim Amerika maceram başladı...’’ Toplama takım her maçta 75 bin kişilik Giant Stadı'nı dolduruyordu. Aslında Giants Stadı 'Nets' Amerikan Futbolu Kulübü'nün stadıydı. Ama futbol New Jersey Eyaleti'nde daha çok para kazandırıyordu. New York'ta boş stad olmadığı için burada oynuyorlardı. Seyircilerin çoğu Latin Amerikalılardı.

Kalbimdeki iki takım

Zamanla Amerikalılar'ın da ‘‘soccer’’ dedikleri futbola alıştığını, Ahmet ve Nasuhi Ertegün kardeşlerin futbolun ülkede yayılması için hiçbir şeyi esirgemediklerini anlatıyor. ‘‘Öne sürüldüğü gibi 'Sirk takımı' olmadığını kanıtladılar’’ diyor. Bu arada Yasin'i transfer ediliyor. Giorgio Chinaglia Yasin'i az rastlanır efendi bir sporcu olarak tanımlıyor. ‘‘Seyahatlerde, antrenmanlarda profesyonelliğin örneklerini veriyor, patronların Türk olmasının avantajlarını değil kullanmak, bundan rahatsız bile oluyordu’’ diye devam ediyor. Cosmos'un ünü dünyaya yayılınca turneler başlıyor. Ülke ülke dolaştıklarını anlatıyor Chinaglia: ‘‘Biz bir bütündük, Pele'nin bile ayrıcalığı yoktu. Beckenbauer imparatorluğunu sürdürüyordu, ama o da içimizden biriydi. İyi para kazanıyorduk. Yaşım da ilerliyordu.

Yasin futbolu bıraktı ve yönetici oldu. Arka arkaya Amerika Lig Şampiyonu

olduk. Zamanı gelince ben de bıraktım. Lokantacılığa başladım.’’

Ama İtalya'nın hasreti ağır basıyor. Lazio'yu unutamıyor ünlü futbolcu. Bu arada taraftar da ‘‘Giorgio geri dön’’ şarkıları söylüyor. ‘‘Ve döndüm’’ diyor Chinaglia.


Bunları da Beğenebilirsiniz