Artık elektriği kesen tazminat da ödeyecek

Hürriyet Haber
28.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

2007’den itibaren, meskende yıllık toplam 14 saatten fazla kesinti yapan elektrik dağıtımcısı, tüketiciye tazminat ödeyecek. Kesintiden arızalanan elektronik eşyanın bedelini de dağıtım şirketi ödeyecek.

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 2007’den itibaren, 48 saat öncesinden haber vermeksizin meskende yıllık toplam 14 saatten fazla kesinti yapan elektrik dağıtımcısının tazminat ödemesini kararlaştırdı. Kesinti sınırı sanayide 8 saat olacak. Tazminat, yeni faturadan düşülecek. Ayrıca, elektrik kesintisinden dolayı arızalanan elektronik eşyanın bedelini de dağıtım şirketi ödeyecek. EPDK, "Elektrik Piyasası’nda Dağıtım Sisteminde Sunulan Elektrik Enerjisinin Tedarik Sürekliliği, Ticari ve Teknik Kalitesi Hakkında Yönetmeliği"ni onayladı.

TAZMİNAT SINIRI DÜŞECEK:

Buna göre, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren başlayıp, 31 Aralık 2010 tarihinde sona ermek üzere elektrik dağıtım bölgelerinde, bildirimsiz uzun kesintiler için yıllık maksimum kesinti süresi hedefleri ile yıllık maksimum kesinti sıklığı hedefleri uygulamaya konulacak. Esas olarak dağıtım özelleştirmesinin yapılacak olması nedeniyle hazırlanan yönetmelik, 2007’den itibaren geçerli olacağı için, kamunun elindeki mevcut şirketler de bu koşullara uyacak. Sınır miktar kademeli olarak düşecek. Mesken için 2007’de 14 saatle başlayıp 2010’da 11 saate düşecek sürenin üzerinde elektrik kesintisi yapan şirket tazminat ödeyecek. Sanayi için bu sınırlar 2007’de 8 saat ve 2010’da 5 saat olacak.

KWH BAŞINA 1.11 YKR:

Hedeflerin aşılması durumunda dağıtım şirketleri, en son ödenen elektrik faturasındaki dağıtılan enerji miktarının, kesintinin tekrarına göre kWh’de 0.37 ile 1.11 Ykr arasında değişen bedellerin çarpılması ile belirlenecek tazminatı ödeyecek. Örneğin imarlı alanda meskende yıllık 15 saat kesinti yaparsa, en son faturadaki tüketilen miktar 0.37 YKr ile çarpılarak tazminat belirlenecek. Limit üç kat aşılırsa, yani 42 saati aşkın süre elektrik kesilirse, kWh miktarı 1.11 YKr ile çarpılacak.

5 KAT AŞIMA LİSANS İPTALİ:

Yıllık tedarik sürekliliği hedef değerlerinin beş kattan fazla aşılması durumunda önceden uyarı olmaksızın, lisans iptaline varan işlem yapılacak. Beş kat aşım, 2007 için; meskende 70, sanayide 40 saate karşılık geliyor. Ayrıca bütün yıl boyunca imarlı alanlarda 6 saati aşan dördüncü kesintiden sonra ceza ödenmeye başlanacak. Bu hedef değerlerin aşılması durumunda, süre açısından verilen sınırları aşan her bir kesinti için, dağıtım şirketleri mesken abonelerine 20 YTL, diğer abonelere ise 80 YTL ödemek zorunda olacak. Bu süreler 2009 ve 2010 için 5 saati aşan üç kesinti olacak.

ENFLASYON ORANINDA ARTACAK:

Tazminat miktarları, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yıllık tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) değişimi oranında, yılın ilk ayı içerisinde, otomatik olarak yıllık bazda güncellenecek. Tazminatlara ilişkin ödemelerin yapılabilmesi için; tazminat talep eden tüketicilerin faturalarının kendi adına olması, perakende satış lisansına sahip dağıtım şirketlerine herhangi bir şekilde borçlarının olmaması, usulsüz elektrik kullanımından ceza almamış olması, en son aya ait elektrik faturasını ibraz etmesi gerekecek. EPDK, dağıtım şirketinin bildirimsiz kesinti kayıtlarını tutmasını denetleyecek. Böylece tüm kesintiler kayıt altında olacağından, yurttaşın talebinin sınır aşılmadığı gerekçesiyle karşılanmaması engellenecek.

FATURADAN İNDİRİM:

Tazminata ilişkin başvurular elektrik enerjisinin tekrar tesis edildiği günden sonraki beş iş günü içerisinde yapılacak. Başvurular dağıtım şirketi tarafından 20 işgünü içerisinde değerlendirilerek işleme konulacak. Ödemeler tazminatın kesinleşmesini takip eden ilk elektrik faturasının toplam meblağından indirim yapılmak suretiyle tüketiciye ödenecek. Tazminat bedelinin elektrik faturasının toplam meblağını geçmesi durumunda, artan kısım bir sonraki elektrik faturasına yansıtılacak.

Tazminat ödese de zararı tazmin edecek

KULLANICIYA ödenen tazminatlar, kullanıcının kendi hatasından kaynaklanmaması kaydı ile, kullanıcıya ait teçhizatta ortaya çıkan zararın talep edilmesi yönündeki haklarını ortadan kaldırmayacak. Zarar gören teçhizatın tamir masrafını belgeleyen faturanın ibraz edilmesi halinde zarar dağıtım şirketi tarafından tazmin edilecek.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı