Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Artık e-mail'ler daha güvenli olacak

  Selma GÜVEN STROPPEL/BASEL, (DHA)
  05 Mayıs 2010 - 17:32Son Güncelleme : 05 Mayıs 2010 - 06:53

  İsviçre Ekonomi Bakanlığı 3 Mayıs 2010 dan geçerli olmak üzere resmi işlemler de dahil olmak kaydıyla elektronik imza uygulamasını resmen başlattığını açıkladı.

  Hem özel hem de şirketler için kullanılabilecek elektronik imza, içersinde doğum tarihi yeri gibi şahsi bilgilerin olduğu cipli bir kart veya memory stick şeklinde alınabiliyor. Bilgisayara takılarak kullanılan su sistemdeki imzalar ıslak imzanın doğurdu bütün sonuçları doğuruyor. ‘Suisse Id’ adı verilen elektronik imzanın 3 yıllık bedeli şimdilik 99 İsviçre Frangı (140 Lira) olarak belirlendi. Ayrıca her imza için devlet 65 Franklık katkı payı verecek.

  İsviçre Ekonomi Bakanlığı Nisan ayı sonuna kadar kendilerine 150 şirket ile 50 on-line servis sağlayıcının elektronik imza için başvurduğunu bildirdi. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre bu sayının yıl sonua kadar 250 bini bulması bekleniyor.

  ELEKTRONİK İMZA NELERDE KULLANILACAK

  1. Normal E- mail gönderiminde: Gönderdiğiniz emailleri elektronik olarak imzalamanız hem onların gerçekten sizden geldiğinin kanıtı olacak hem de daha sonra sistemden silmenizi sağlayacak.
  2. İmzalamanız gereken belgeleri, çıktı almadan kolayca imzalayabileceksiniz.
  3. Özellikle resmi işlemlerde resmi daireye gitme yükünden kurtularak, evinizde imza atabileceksiniz.
  4. Bir şirkette çalışıyorsanız, şirketteki email ağına girerken, elektronik imza hem sizin hem de şirketinizin güvenli için bir garanti teşkil edecek. Sisteme kimin girdiği anlaşılacak.
  5. İnternet üzerinden ticarette özellikle 18 yaşından küçüklerin alış-veriş yapması yasaklanacak veya kontrol altına alınabilecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı