Artık dövize de kasko yapılıyor

Hayri ÇETİNKAYA
17.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Finansbank Korumalı Döviz Hesabı adı altında, vatandaşın dövizini kur garantisiyle, yıllık yüzde 1 faizle topluyor. Finansbank Başekonomisti Saruhan Doğan, bu uygulama ile aslında vatandaşın dövizine bir tür kasko yaptıklarını söyledi. Doğan, Korumalı mevduat yapılan dövizin, diğer döviz cinsine göre değer kaybetmesine karşı yatırımcısına anapara garantisi verdiğini belirtti.

BANKACILIK sektöründe Finansbank bir ilk başlatarak, Korumalı Döviz Hesabı adı altında, vatandaşın dövizini kur garantisiyle, yıllık yüzde 1 faizle topluyor. Söz konusu projeyi kendisinin geliştirdiğini ve banka yönetiminin de bunu uygulamaya koyduğunu belirten Finansbank Başekonomisti Saruhan Doğan, bu uygulama ile aslında vatandaşın dövizine bir tür kasko yaptıklarını söyledi. Doğan, Korumalı mevduat yapılan dövizin, diğer döviz cinsine göre değer kaybetmesine karşı yatırımcısına anapara garantisi verdiğini belirtti.

DÖVİZ DÜŞSE DE ZARAR YOK:

Korumalı Mevduat’ı seçen yatırımcının tuttuğu döviz, bankanın verdiği kur garantisi sayesinde değer kaybına karşı kendisini koruyor. Örneğin, ABD Doları-YTL kuruna endeksli Korumalı Mevduat yapan bir yatırımcı, açtığı mevduatın vadesinin sonunda, ABD Doları’nın Türk Lirası’na göre, değer kaybetmesine karşı kendisini güvenceye almış oluyor. Eğer vade sonunda dolar, Türk Lirası’na karşı değer kazanmışsa yatırımcı, dolar tuttuğu için zaten kazançlı durumda olacak. Ancak doların değer kaybetmesi durumunda, yatırımcının zararını Finansbank karşılamayı garanti ediyor. Böylece yatırımcı, doların değer kaybetmesinden etkilenmiyor. Dahası, yatırılan dövize vadesi üzerinden faiz de uygulanıyor.

DÖVİZE KASKO OLUR MU?:

Konuyla ilgili sorularımızı cevaplayan Doğan, şunları söyledi: ‘Evet kurlara kasko, dövize kasko yapıyoruz. Mevduat sahiplerinin dövizi insanı zengin de etmiyor fakir de. Mesela aracınızı kasko ettiğinizde yatırdığınız paraya herhangi bir faiz uygulanması söz konusu olmadığı gibi, aracınızla bir kaza yaptığınızda hasar büyük de olsa sigorta şirketi masraflarınızın tamamını karşılıyor. Jaguar’ı mı kasko ettirirsiniz, yoksa Punto’yu mu? Vatandaş, paranın az veya çokluğuna bakmaksızın, güvence olarak sahibi olduğu araca kaskosunu yaptırıyor. Yani paranın büyüğü, küçüğü olmaz garanti, garantidir. Finansbank’ın Korumalı Döviz hesabı da böyle düşünülebilir.’

YASTIK ALTINA FAİZ:

‘Anadolu’da vatandaş genelde dövizini yastık altına atıyor. Bu uygulama ile yastık altının bir bölümü ortaya çıkabilir. Uygulama daha çok yeni. Ancak talep bugünlerde daha çok Anadolu’dan geliyor. Bu kısa dönemde merak edip soranların yanısıra, dövizini sizin düşük dediğiniz faizle bankamıza yatıranların sayısı az sayılmaz.’ Finansbank, gazetelere ilan vererek başlattığı ‘Korumalı Mevduat hesabını’, yatırımlarını dövizde değerlendirmek isteyen, ancak Yeni Türk Lira’sının geçmiş yıllarda olduğu gibi değer kazanmasından zarar görmek istemeyen veya doların, Euro’ya karşı değer kazanmasından faydalanmak isteyenlere öneriyor.

MERKEZ VE BDDK İZİN VERDİ:

Böyle bir uygulamanın Türkiye’de ilk olduğunu belirten Saruhan Doğan, Korumalı Mevduat’ın uluslararası piyasalarda sıkça kullanılan sentetik enstrümanlardan biri olduğunu hatırlattı. Doğan, şöyle devam etti: ‘Türkiye’de döviz yatırımcısı, döviz yükselince parasının cebinde olmasını istiyor. Biz banka olarak kimseye dövizinizi bozun demiyoruz. Burada en büyük risk kurun daha da aşağıya gelmesi. Ancak bu düşüşü de uluslararası piyasalarda bir şekilde hedge ettiğimiz için banka olarak hiç bir risk almıyoruz. Korumalı döviz hesabı için Merkez Bankası’ndan iznimizi aldık. BDDK’dan arayıp sordular. Sonunda onlar da onay verdiler. Türkiye’de 60 milyar dolardan fazla DTH var. Dış piyasalarda bu enstrüman üzerinde büyük miktarlı rakamlar dönüyor. Finansbank olarak biz bu miktarı düşük tuttuk.’

Korumalı döviz hesabı için en az 5 bin dolar isteniyor

VATANDAŞLARIN böyle bir döviz hesabından yararlanması için minimum 5 bin dolar veya 5 bin Euro’su olması gerekiyor. Bu dövizle, Finansbank’ın herhangi bir şubesine gidip DTH açtırılıyor. DTH hesabının açıldığı gün banka, Merkez Bankası’nın o günkü döviz alış kurunu (Dolar veya Euro) hesabınıza kayıt olarak düşüyor. Banka, müşterinin getirdiği dövizi en az 6 ay vadeli, en fazla da 12 ay vadeli olarak alabiliyor. Çünkü Merkez Bankası, endeksli hesaplarda vadeyi en az 6 aylık bir süre ile sınırlandırıyor. banka, bu vade süresince dövizinize (dolar veya Euro farketmiyor) yüzde 1 oranında faiz işletiyor. Vade sonu geldiğinde de dövizinizi, yüzde 1’lik faiziyle birlikte alıyorsunuz. Dövizinizin değeri, aldığınız günkü kur değerinin altına inse de faiz uygulanırken, üstelik banka sizin kur kaybınızı da karşılıyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı