ANKARA HABERLERİ

Artık çocukların da üniversitesi olacak

Hürriyet Haber
12.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Taluğ, "Z iraat Fakültesinde açılan toprak bilim okulu gibi diğer bazı fakültelerimizde bünyesinde de çocuklara yönelik okullar açacağız. Örneğin tıp fakültesindeki okulda bir beyin yapacağız. Çocuklar içine girip oynayarak, dokunarak öğrenebilecekler " dedi.

Hürriyet Haber

ANKARA Üniversitesi, çocukların "görerek, dokunarak ve yaparak" öğrenebilecekleri "Çocuk Üniversitesi" kuracak.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, üniversite bünyesinde "Çocuk Üniversitesi" kurulması amacıyla proje hazırladıklarını bildirdi.

Taluğ, dekanlığını yaptığı Ziraat Fakültesinin bünyesinde geçen yıl "Toprak Bilim Okulu" açıldığını anımsatarak, diğer bazı fakültelerin bünyesinde de buna benzer okullar açılacağını ifade etti. Bu sistemin adını "Çocuk Üniversitesi" koyacaklarını belirten Taluğ, "çocuk dostu bir üniversite" yaratmak istediklerini söyledi. Açılacak okullarla çocuklarda bilim kültürünün ve doğa sevgisinin geliştirilmesini amaçladıklarını dile getiren Taluğ, bilim kültürünün çocukluktan itibaren yaygınlaştırılmasını önemsediklerini vurguladı.

Çocuklara yönelik okulların belirlenecek birkaç fakültede açılacağını bildiren Taluğ, "Örneğin mühendislik, eczacılık fakültelerinin içinde, tıp fakültesinde belki iki üç yerde çocuk üniversitesinin okulları olacak. Bu okullarda çocuklara yönelik düzenli konferanslar da verilecek. " dedi.

Dokunarak öğrenecekler

Okulların, fakültelerin özelliklerine göre yapılandırılacağını anlatan Taluğ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mesela tıp fakültesinde insan vücudunu öğrenecekler. Örneğin orada açılacak okulda bir ’beyin’ yapacağız. Çocuklar içine girip oynayarak, dokunarak öğrenecekler; seyrederek değil. Bizim okullarımız çocukların dokunarak, yaparak, deneyerek öğrenecekleri okullar olacak. Yoksa ’beyin budur’ deyip fotoğraflarını koymayacağız."

Toprak bilim okulu

PROF. Dr. Cemal Taluğ’un dekanlığı döneminde Ziraat Fakültesi bünyesinde "çocukların toprağı dokunarak tanımaları" amacıyla açılan Toprak Bilim Okulu, "Taş Devri", "Toprak Ana ve Canlılar" ve "Toprak Koruma ve Tasarım" isimli 3 atölyeden ve bir bahçeden oluşuyor.

"Yeryüzünün gizemli örtüsü toprağa dokunun" sloganıyla 17 Ekim 2007 tarihinde faaliyete geçen okuldan, Fen ve Teknoloji dersi alan ilköğretim 4. sınıf öğrencileri yararlanıyor. Öğrenciler okulda oyun oynayarak, araştırma ve deneyler yaparak öğrenme fırsatı buluyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Artık çocukların da üniversitesi olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Şubat 2018, Perşembe
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:26
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:39
 • Yatsı
  19:57
Sayfa Başı