Artık 100 milyon dolar farka Şeker’i vermeyiz

Hayri ÇETİNKAYA
19.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Şekerbank Genel Müdürü Hasan Basri Göktan, Rabobank Türkiye Genel Müdürü Tahsin Sağışman’ın, temyiz şartı ile Şekerbank’ı almaya hazır oldukları yolundaki sözlerine, "Çok geç" yanıtı verdi. Göktan, "Rabobank 100 milyon dolar fark da verse Şekerbank’ı onlara satmayız. Şekerbank’ı 463 milyon dolarlık toplam değerden aşağı vermeyiz" dedi.

ŞEKERBANK Genel Müdürü Hasan Basri Göktan, Hollandalı Rabobank’ın 100 milyon dolarlık farkı ödemesi halinde bile hukuki olarak sözleşme sona erdiği için bankayı kendilerine satamayacaklarını söyledi. Göktan, Rabobank Türkiye Genel Müdürü Tahsin Sağışman’ın, temyiz şartı ile Şekerbank’ı almaya hazır oldukları yolunda Hürriyet’te yeralan sözleri üzerine yaptığı açıklamada "Artık çok geç, Şekerbank’ın tamamının minimum satış değeri 463 milyon dolardır" dedi.

O GÜN İSTESELERDİ SATARDIK: Rabobank’ın yaptığı açıklamalarla haksız olduğunu, sözleşme gereği gizliliği bozarak suç işlediğini öne süren Hasan Basri Göktan, şunları söyledi: "Mahkemenin belirlediği 4.93 YTL’lik birim satış fiyatı üzerinden toplam bir bedel ödemeyi, o gün itibariyle tartışmaksınız, kayıtsız şartsız kabul etselerdi, belki Şekerbank’ı yine o gün Rabobank’a satabilirdik. Ancak bugün itibariyle bu satış imkansız hale geldi. Çünkü taraflar arasında yapılan sözleşmenin devamı için yeni bir süre uzatımına gidilmedi. Bu yapılmadığı için de satış sözleşmesi hukuki açıdan otomatik olarak sona erdi."

100 MİLYON DOLARIN HESABI: "Ayrıca Rabobank’ın temyiz şartını kabul edip, Şekerbank, ilk anlaştığımız düşük fiyattan vermeyi kabul etmemiz halinde, temyiz sonrasında durum aleyhimize çıkarsa, Rabobank bugün yediemine fark olarak yatıracağı 100 milyon doları geri alacağını söylüyor. O zaman 100 milyon doların hesabını kim verecek? Dahası Munzam Vakfı’nı istemiyorlar ve banka yönetimi değişsin diyerek de suç işliyorlar. Önce alıcıysalar, gelsinler kapımızı çalıp, şartları görüşsünler."

ÖZÜR DİLEMELERİ GEREKİR: Rabobank’ın "Teklifimizde yanlışlık yaptık, bu yanlışları düzeltelim" demek yerine durmadan suçlayıcı açıklamalarda bulunduğunu belirten Göktan, "Rabobank yönetiminin kalkıp özür dilemesi gerekir. Munzam Vakfı’nı kabul etmiyorlar. Banka yönetiminin değişmesini istiyorlar. O zaman banka yönetimini de onlar tayin etsinler. Suçlayarak bir yere varılmaz" diye konuştu.

TALİPLERİ ÇOK OLACAK: "Bundan sonrasında en adili, bankayı tekrar yatırımcıların beğenisine sunmak olacak" diyen Göktan, şunları söyledi: "Şekerbank’ın bir çok talibi olacaktır. Üç-beş yatırımcıya tekrar açılır ve satılır. Ancak bu satış değeri yine daha önce belirttiğim gibi mahkemenin belirlediği 4.93 YTL’lik birim satış değerinin altında olamaz. Buradan hareketle, Şekerbank’ın minimum satış değeri da yaklaşık 463 milyon dolar ediyor."

YENİ TEKLİF GETİREBİLİRLER: Göktan, yeni satış süreci ile ilgili sorularımızı da şöyle yanıtladı: "Şekerbank bir kamu malı. Mahkeme bir alt değer sınırı koymuş durumda. Dolayısıyla bizim de artık satışta hareket noktamızın bundan sonra bu alt olacak. Daha iyi fiyat teklif lerini değerlendirmek durumundayız. Rabobank da, tekrar başlatacağımız yeni satış sürecinde yeni teklif getirebilir."

Tahkim davası bizi bağlamaz 714 bin dolar ceza çıkar

ŞEKERBANK Genel Müdürü Hasan Basri Göktan, Rabobank’ın tahkim açıklamaları için şunları söyledi: "Rabobank tahkime gideceğini söylüyor. Biz bu açıdan çok güçlüyüz. Medeni Kanun’un 113. maddesi çok açık. Vakfın malları satılır veya el değiştirirse, bu mahkemenin iznine tabidir. Mahkeme bu yolda daha önce izinsiz yapılan satışları iptal etti. Tahkim bizi bağlamaz. Tahkim kararının bağlayıcı olması için ülke hukukuna uygun olması lazım. Tahkim sonucunda, yapılan masrafları da içerecek şekilde en fazla 500 bin veya 600 bin (714 bin dolar) Euro ceza kesilebilir. Bu rakam da ödenir. Biz mahkeme kararına uymak zorundayız."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı