GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Artabel’in Sürüngen Çeşitliliği Belirleniyor

IHA
16 Eylül 2015 - 09:49Son Güncelleme : 16 Eylül 2015 - 09:50

GÜMÜŞHANE’NİN TORUL İLÇESİ SINIRLARINDA YER ALAN VE GAVUR DAĞLARININ ETEKLERİNDE BULUNAN 5 BİN 859 HEKTARLIK ALANA SAHİP ARTABEL GÖLLERİ TABİAT PARKINDA SÜRÜNGEN ÇEŞİTLİLİĞİ BELİRLEME ÇALIŞMASI BAŞLATILDI.

IHA

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında yer alan ve Gavur Dağlarının eteklerinde bulunan 5 bin 859 hektarlık alana sahip Artabel Gölleri Tabiat Parkında sürüngen çeşitliliği belirleme çalışması başlatıldı.
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim dalı öğretim görevlisi Prof.Dr Bayram Göçmen başkanlığında araştırma görevlisi Mert Karış ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümünden Doç. Dr. Ayşe Nalbantsoy’dan oluşan heyet bölgede öninceleme yaptı.
Artabel Gölleri yöresinin herpetefaunasının sürüngen çeşitliliğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen ön çalışmada Vehbi Yalçın rehberliğinde bölgede incelemelerde bulunan heyet, önümüzdeki yıl da yöreye gelip daha kapsamlı bir çalışma yaparak yörenin sürüngen çeşitliliğini daha detaylı bir bilimsel çalışmayla belirleyecek.
Gümüşhane’nin geçiş bölgesi olması sebebiyle sürüngenler açısından zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunun tahmin edildiğini fakat bunların bilimsel çalışmalarla mutlaka teyid edilmesi gerektiğini söyleyen bilim adamları bu çalışmalar neticesinde Gümüşhane sürüngenler listesine yeni türlerin ekleneceğinden emin olduklarını ifade etti.
Heyet bölgede yaklaşık 7 saatlik bir arazi incelemesi yaptıktan sonra çalışmayı tamamladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gümüşhane haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gümüşhane ilinden Artabel’in Sürüngen Çeşitliliği Belirleniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2015 tarihinde saat 09 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Artabel’in Sürüngen Çeşitliliği Belirleniyor haberi güncellenecektir.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ
  GÜMÜŞHANE NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:44
  • Guneş
   05:33
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   16:21
  • Akşam
   19:17
  • Yatsı
   20:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı