HATAY HABERLERİ

Arsuz’da ‘Karasinek’ Mücadelesi

IHA
14.09.2015 - 10:43Son Güncelleme :

HATAY'IN ARSUZ İLÇE BELEDİYESİ, HALK ARASINDA AFRİKA HASTALIĞI OLARAK BİLİNEN VE HAYVANLARDA GÖRÜLEN "NODÜLER EKZANTEMİ" HASTALIĞININ TAŞIYICISI OLAN KARASİNEĞE KARŞI MÜCADELE BAŞLATTI.

IHA

Hatay’ın Arsuz İlçe Belediyesi, halk arasında Afrika Hastalığı olarak bilinen ve hayvanlarda görülen "Nodüler ekzantemi" hastalığının taşıyıcısı olan karasineğe karşı mücadele başlattı.
Hayvan sağlığını ve halk sağlığını korumak için yapılan çalışmalar kapsamında, Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Veteriner Hekim Şerif Akçalı ve ilaçlama ekibi, ahırlar, göletler, sulama kanalları, su birikintileri, dereler, çöp bidonları gibi karasineğin üremeye müsait alanları ilaçladı.
Haşere ile ilgili mücadelenin periyodik olarak devam ettiğini ifade eden Şerif Akçalı, “Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak sığır cinsi hayvanlarda görülen Nodüler Ekzantemi hastalığının ilçemizde görülmemesi adına bu hastalığa sebep olan sokucu kan emici sineklerle mücadeleye başladık. Hastalığın daha uzak bölgelere yayılması ve mevsimsel koşullar ile hayvan hareketleri göz önüne alındığında, alınan kordon ve karantina tedbirlerine rağmen bu kan emicilerin günde 3 kilometre yarıçapı gezme olasılığıyla hızlı yayılabilmesinden dolayı hastalığın önüne geçmek için belediyemizce bu kan emicilerin bulunabileceği ahırlar, göletler, sulama kanalları, su birikintileri, dereler, çöp bidonları gibi yerlerde üremeye müsait alanları ilaçlama mücadelesi gündüz yapılırken, akşam da uçkun mücadelesine sistematik olarak devam etmekteyiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hatay haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hatay ilinden Arsuz’da ‘Karasinek’ Mücadelesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 10 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Arsuz’da ‘Karasinek’ Mücadelesi haberi güncellenecektir.

  HATAY NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:05
  • Guneş
   06:39
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:38
  • Akşam
   18:03
  • Yatsı
   19:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı