DÜZCE HABERLERİ

Arslan “Eğitim Pahalılandı”

IHA
02.10.2015 - 14:01Son Güncelleme :

EĞİTİM-İŞ DÜZCE ŞUBE BAŞKANI EĞİTİM MASRAFININ HER GEÇEN YIL ARTTIĞINI SÖYLEDİ.

IHA

Eğitim-İş Düzce İl Temsilcisi Hüseyin Arslan 2015-2016 eğitim-öğretim yılında birçok okulun fiziksel olarak hazır olmadığı söyledi.
Eğitim-İş Düzce İl Temsilcisi Arslan, yeni eğitim öğretim yılını değerlendirdi. Arslan okullarda yardımcı personel bulunmadığını belirterek “Okullarımızda yeterince memur ve yardımcı personel bulunmamaktadır. Bu alandaki pek çok eksiklik bu öğretim yılında okul aile birlikleri yoluyla velilerin sırtına yüklenerek karşılanmaya çalışacaktır. Yardımcı hizmetler personelimizin atanmasından adeta vazgeçilmiştir. Özel okullara para aktaran bakanlık, devlet okullarına üvey evlat muamelesi yaparak kaynak aktarmakta ve okul müdürlerini, velileri para toplama cambazı yapmaktadır. Kamusal eğitime ayrılması gereken kaynakların dershanelerin dönüşümü bahanesiyle özel öğretime aktarılması, özel okulların eğitim içindeki payının arttırılması için sayısız teşvik ve destek getirilmek istenmesi, iktidarın politikasının merkezinde halkın değil, piyasa güçlerinin, zenginlerin olduğunu göstermektedir” dedi.
Arslan öğretmen açığının devam ettiğini belirterek “Bakanlığın resmi açıklamalarına göre mevcut öğretmen açığının 120 bin olmasına ve 400 bin civarında atanmayan öğretmen olmasına rağmen Eylül 2015’te 37 bin öğretmenin atanması yapılmıştır. Sayının bu kadar düşük olması, Bakanlığın önümüzdeki dönemde de ücretli öğretmen politikalarına devam edeceğinin göstergesidir” diye konuştu.
Okullarda ikili eğitim sonunun hala çözülemediğini ifade eden Arslan “Yıllardır sınıf mevcutlarının azaltılması ve tekil öğretime geçilmesi hedeflenmekteyken 4+4+4 düzenlemesi ve artan sınıf mevcutları nedeniyle okulların büyük bir bölümü ikili öğretime zorlanmaktadır. 2015-2016 eğitim öğretim yılında da tam gün öğretime başlayan okulların önemli bir bölümü ikili öğretime geçmek durumunda kalmıştır” şeklinde konuştu.
Eğitim giderlerinin bir önceki yıla göre yüzde 34.61 arttığını iddia eden Arslan sözlerine şöyle devam etti. “Okula başlangıç giderleri geçen yıla göre yüzde 34,61 oranında artmıştır. Okula başlangıç giderleri 2015-2016 eğitim öğretim yılında Okul öncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 707,71TL’dir. İlkokul1. sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1153,83 TL’dir. Ortaokula (5.sınıf) başlayan öğrencinin başlangıç gideri 1300,05 TL’dir. Liseye başlayan öğrencinin ise 1426,02 TL’dir. Anayasaya göre ‘temel eğitim tüm vatandaşlarımıza eşit ve parasız olmalıdır’ diyor. Öğrencilere ücretsiz kitap vererek giderlerin azaltılamayacağı açığa çıkmıştır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Arslan “Eğitim Pahalılandı” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 14 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Arslan “Eğitim Pahalılandı” haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:22
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:13
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı