TRABZON HABERLERİ

Arsin, Araklı ve Yomra'da su sorunu kalmayacak

DHA
26.03.2017 - 16:00Son Güncelleme :
DHA

TRABZON(DHA) - Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Arsin ilçesinin tüm mahalleleri ile Araklı ve Yomra ilçelerinin bazı mahallelerine sağlıklı ve yeterli içme ve kullanma suyu sağlayacak olan Arsin İçme Suyu Projesi’ni hayata geçiriyor.

Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından 38 milyon 300 bin lira ihale bedeli ile yapım çalışmalarına geçen yıl Temmuz ayında başlanılan proje kapsamında Yanbolu deresi üzerine 1180 kotunda kurulacak yapı ile alınan su, 1080 kotunda kurulacak olan içme suyu paket arıtma tesisinde arıtılarak şebekeye ulaştırılacak. SUKAP kapsamında yüzde 50 hibe, yüzde 50 kredi finansmanı ile gerçekleştirilmekte olan proje kapsamında, su alınan noktadan arıtma tesisine kadar 35 kilometre isale hattı döşenecek. Ayrıca 100 kilometre ana iletim ve şebeke hattı döşenerek Arsin ilçesinin 35 ve Araklı ilçesinin 7 ve Yomra ilçesinin de 3 mahallesine su verilecek. Arsin İçme Suyu Projesi kapsamında 27 içme suyu deposu yenilenecek, 8 yeni içme suyu deposu daha inşa edilecek. Kurulacak olan tam otomasyon sistemi ile 45 mahallenin tamamına el değmeden yüksek standartlı içme ve kullanma suyu verilmesi sağlanacak.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: KALICI İŞLERE İMZA ATIYORUZ

TİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülmekte olan Arsin İçme Suyu ve Paket Arıtma Tesisi inşaatı hakkında değerlendirmelerde bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, son derece önemli altyapı çalışmaları gerçekleştirmekte olduklarını söyledi. Arsin İçme Suyu Projesi gibi yüksek maliyetli dev projelerle yılların birikmiş sorunlarını çözüme kavuşturmakta olduklarına işaret eden Gümrükçüoğlu, “Yapım çalışmalarına geçen yaz başladığımız proje ile Santa yaylasının suyunu Arsin ilçesinin tamamına, Araklı ve Yomra ilçelerinin de 10 mahallesine ulaştırmış olacağız. Her alanda kalıcı çalışmalara imza atıyoruz. Gerçekleştirmekte olduğumuz proje ile 3 ilçedeki 45 mahallenin su ihtiyacı uzun yıllar boyunca en iyi şekilde karşılanacak” dedi.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Arsin, Araklı ve Yomra'da su sorunu kalmayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2017 tarihinde saat 16 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Arsin, Araklı ve Yomra'da su sorunu kalmayacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı