Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Arsa verin, yeni Disneyland’ı iki yılda Antalya’da açayım

Ünlü Rixos otellerinin 32 yaşındaki patronu Fettah Tamince, arkadaşımız Yener Süsoy’a Türkiye’nin zengin turiste yönelmesi gerektiğini belirtti.

Tamince, Dubai’deki gibi 7 yıldızlı bir oteli önümüzdeki yıl hizmete geçireceğini belirtti.

- Antalya’da 5 yıldızlı otellerde kalan insanların 7’den 70’e parasını ve zamanını harcayıp eğlenebileceği bir yer yok. Bunlar; eğlence parkları olur, hayvanat bahçeleri olur, müzeler olur, konser alanları olabilir. Biz bunların hepsinin bir arada olduğu bir proje geliştirip Antalya’nın hizmetine sunmak istiyoruz.

Bunun için devletten kredi, banka garantisi istemiyoruz, sadece doğru arsa ver diyoruz. Bu toplam 2 milyar dolar yatırım yapılabilecek bir proje. Bu konuda dünyada birçok kuruluşla çok ciddi görüşmelerimiz var, Disneyland dahil bizimle işbirliğine hazır. Bunun için en az 5 bin dönüm arazi tahsis edilmeli, mesela Sera’dan Titanic’e kadar Lara’daki boş alan bu iş için biçilmiş kaftan. İddia ediyorum, bana bugün araziyi bütün problemleri çözülmüş olarak versinler, Disneylad’ı 1 Mayıs 2006’da açarım.

Zengin turiste çile çektiriyoruz

- Benim hedefim zengin müşteri; bizim verdiğimiz hizmet çok pahalı. En başta personelimize çok büyük yatırım yapıyoruz, biz bir takımız. Dünyada dolaşan çok ciddi zengin bir kitle var, Bunlar için doğru ürünler geliştiremiyoruz, sonra da bize ucuz turist geliyor diye yakınıyoruz.

Zengin adam, havaalanından otele havadan gitmek istese helikopter yok. Özel uçağıyla Antalya’ya gelen zenginler dünyanın eziyetini çekiyor.

Yer hizmetini yapan firma kapı kapı dolaştırıyor, polis sabıka kaydı için karakola çağırıyor. Kardeşim, iç hatlarda uçarken bakılıyor mu sabıka kaydına? Sermaye düşmanlığı h al a var bu ülkede, Yener Ağabey. Bir de hizmetin kalitesi ve ucuzluğu önemli, lokantalarda turistlere ne kazıklar atılıyor. Özel sağlık hizmetlerinde de anormal fiyatlar dönüyor.

Dubai Burj El Arab’ta tatil yaparken bir gece çocuğum hastalandı. Bir dakika içinde doktor odamdaydı, beş dakika sonra da en yakın hastanedeydik. Mükemmel bir hizmet veren hastaneye ödediğim para, bizim apartmandan bozmaların aldıklarının beşte biriydi.

İşte bunun için Antalya’da 7 yıldızlı bir otel projesini gelecek yıl hayata geçirip açacağım. Müşteri Rolls- Royce, Porche dahil istediği araçla transfer edilecek. İsteyene 24 saat özel aşçılı, garsonlu, hizmetçili villa, özel şoförlü araç.

Fettah Tamince’nin Antalya’daki villasındaki çalışma odasında tam bir sentez var. Atatürk’ün resmi altında, ‘Bay Rixos’un elinde Allah’ın 99 adının yazılı olduğu gümüş plaket var. Yener Süsoy’un elindeki mini halı tezgahında ise Said-i Nursi’nin ‘Cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil’ sözleri dokunmuş.

Ukraynalı İgor’la hayatım değişti

- Bir gün mağazaya Igor adlı bir Rus geldi, hoşbeşten sonra 50 bin dolarlık mal seçti. Sıra ödemeye gelince ‘Üzerimde bu kadar nakit taşımam, hesap numaranı ver, gidince göndereyim’ dedi. Adamla 3 gün beraber yemişiz, içmişiz, o kaar ikna etmişim, gel de işin içinden çık. Yener Ağabey verdim ama, adam necidir bilmiyorum, ya para gelmezse. Sözünü tuttu, ben de derin bir oh çektim. Bir süre sonra Igor beni Kiev’e davet etti, çantalarımı alıp gittim. Uçaktan iner inmez adamları beni havaalanındaki özel VİP’ten alıp kalacağım otele götürdü. Igor beni yemeğe götürmek için otele geldiğinde anladım ki, bu adam sıradan bir Rus değil. Arabalar, korumalar, biz geçerken yollar kapanıyor. Yemekte öğrendim ki Igor Gumenyuk dünyaca ünlü bir işadamı. İlk sözü ‘Beni hiç tanımadan sadece sözüme güvenip borç verdin. Bundan sonra yanında böyle bir dostun var, bütün kapılarım sana açık’ dedi. Sözünde de durdu. Belek’te birlikte arsa aldık, inşaatını 8 ayda bitirip 1 Mayıs 2001’de Belek Rixos’u açtık.

Önemli olan para değil, güçlü olmak

Fenerbahçe taraftarıyım, lisedeyken hentbol oynardım, 4 bin metre koşucusuydum.

Sağlığıma çok özen gösteririm, dünyanın neresinde olursam olayım her sabah 1,5 saat spor yaparım. Yememe içmeme dikkat ederim, içki içmem, sigara kullanmam, kırmızı et yemem.

Parayı sevmem, güçlü olmayı severim. Ne yazık ki, paranın çok ciddi güç olduğunu gün geçtikçe daha fazla hissediyorum.

Müşterinin ayakkabısına, çantasına bakıp kaç paralık alışveriş yapacağını anlarım. İşin sırrı, 30 dolarlık alım gücü olana 3 bin dolarlık malı satmamak, 3 bin dolarlık kapasitesi olana da 30 bin dolarlık malı pazarlamamak. İkisinde de müşteriyi kaybedersin.

Kızlarımın başını örtmesini istemem

- Eşim Duygu ile 10 yıl önce görücü usulüyle 21 yaşında evlendim. O dönemde Almanya’da hem çok para kazanıyor olmam, hem de tek başına yaşamam beni raydan çıkarabilirdi. Antalya’daki arkadaşlarıma haber gönderdim, eşleri hemen kolları sıvadı. İki hafta sonra bana 10 kız gösterdiler; 11’incisi olan Duygu’yu beğendim. Kendisiyle 3 saat sohbet edip anlaştık, çok inançlı bir ailenin kızı, işletme mezunu. Liseden sonra kendi isteğiyle örtünmüş, iki ablası da açık. Ben kızlarımın başlarını örtmelerini istemem ama, şartlar ne getirir bilemem.
X