"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Arsa sorununa sanayiciden çözüm önerisi

Yıllardır inşaat sektör temsilcilerinin, ‘proje üretecek arsa bulamıyoruz’ söylemine sanayi cephesinden bir çözüm önerisi geldi.

Arsa sorununa sanayiciden çözüm önerisi


İZMİR’in son yıllarda gayrimenkul alanında yaşadığı hareketliliği sürekli yazıyoruz... Ardı ardına birçok yeni proje açıklanıyor. Bir yanda bu gelişmeler yaşanırken, öte tarafta sektörün karşısında en büyük sorun olarak ‘arsa’ yer alıyor. Sektör temsilcileri, ‘proje çok ama uygun arsa yok’ sıkıntısını yıllardır dile getiriyor. Hal böyle olunca da hayata geçen projelerin fiyatları ister istemez yükseliyor.

Kentteki arsa sorunun çözümüne ilişkin bir öneri de sanayi cephesinden geldi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, zamanla kent içinde kalan fabrikaların organize sanayi bölgelerine taşınmasını öneriyor. Böylece fabrikalardan kalan alanların dönüşüme tabi tutulmasını istiyor. Eğer bu gerçekleşirse, İzmir’de önemli bir konut alanı ortaya çıkacaktır. Ve bir nebze de olsa ‘arsa’ sorununa çözüm olacaktır diye düşünüyorum.

Taşıyana teşvik verilmeli

Ender Yorgancılar, A.A’ya verdiği demeçte şöyle demişti: “Çarpık yapılaşma mağduru olan İzmir’in kentsel dönüşümde pilot il seçildi. Bakanlık ve yerel yönetimler ardı ardına dönüşüm projeleri açıklıyor. Kentte konutların yanında çok sayıda fabrika da dönüşüme ihtiyaç duyuyor. Kurulduğu dönemde şehir dışında olmasına rağmen nüfusun hızlı artışıyla konut alanları içinde kalan fabrikalar, kötü bir görüntü yaratıyor, çevre ve trafik sorunlarına neden oluyor. İzmir’de sanayinin geliştiği 1960’lı yıllarda fabrikalar, genelde ilçe çıkış yolları üzerinde yoğunlaştı. Bu fabrikaların altyapısı hazır olan organize sanayi bölgelerine taşınarak boşalan arazilerde dönüşüm projelerinin hayata geçmesi gerekiyor. İzmir’deki 13 organize sanayi bölgesinde 7,5 milyon metrekare boş sanayi arsası var. Bu şekilde fabrikasını taşımayı düşünenlere teşvik verilmeli.”

***

Panarama’nın yarısı tamamlandı

NASLI İnşaat İzmir Bölge Müdürü Kerem Kalenderoğlu, İzmir’de yaptıkları ilk projeleri olan Panarama Residence’ın inşaatını yarıladıklarını söyledi. Haziran 2014’te teslim etmeyi planladıkları daireleri bitirmek için yoğun bir çaba harcadıklarını belirten Kalenderoğlu, bu süreyi daha da öne çekmeyi planladıklarını kaydetti. Kalenderoğlu, “Panarama Residence olan ilgii bizi çok memnun etti. Daha önceki yıllarda Çeşme’de yaptığımız projelerden, İzmirlilerle sıcak ilişkiler kurmuştuk. İzmir için farklı ve özel projeler tasarlamak için ayrıca çalışmalarımız sürüyor. İzmir’in en değerli bölgelerinden Narlıdere’de 15 bin metrekare üzerinde, 30 bin metrekare yaşam alanı sunan Panarama, zarif ve moderni kusursuzca harmanlıyor” dedi.

Çevreye karşı sorumluluklarının farkında olduklarını belirten Kalenderoğlu, Panarama Residence’yi doğal değerleri gözeterek planladıklarını, nar, kiraz ve elma bahçeleri içinde koşturan çocuklar hayal ettiklerini, insan sağlığına ve canlılara zarar vermeyen malzemeler kullanmaya önem verdiklerini dile getirdi.

Arsa sorununa sanayiciden çözüm önerisi

 

X