İZMİR HABERLERİ

Arsa mağdurlarından alternatif meclis

DHA
05.06.2017 - 18:43Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'de "Balçova Arsa Mağdurları", 14 yıldır arsalarıyla ilgili mülkiye ve imar hakkı konusunda sürdürdükleri mücadele kapsamında Balçova Belediye Meclisi'nin toplantısına alternatif halk meclisi toplantısı yaptı. Belediye binasının önünde yeralan Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan toplantıda sembolik oylamalar yapan mağdurlar belediyeden her parsele özel imar durumu belgelerinin verilmesini talep etti.

Balçova Arsa Mağdurları olarak bilinen ve 1980 askeri darbesi öncesi Balçova Belediyesi'nden satın aldıkları arsalarına aradan geçen 40 yılı aşkın süredir imar hakkı alamadıkları için mağdur olan, hak elde etmek için mücadele verenler Balçova Belediyesi önünde ilginç bir eylem yaptı. Arsa mağdurları, avukatları Mustafa Kemal Turan ile birlikte belediye önündeki Balçova Cumhuriyet  Meydanı'nda alternatif halk meclisi düzenledi. Balçova Belediyesi Meclisi toplantısı, belediye binası içinde devam ederken Balçova arsa mağdurları da dışardaki mecliste oylamalar yaptı. Oylarını hem el kaldırarak hem de düdüklerini çalarak verdi. Avukat Turan, mağdurların her parsele özel imar durum belgesi talep etmesine karşın bunun verilmeğini söyledi. Yanıtların verilmesi için 200 TL harç yatırılması şartının koşulduğunu belirten Turan, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bu belgeyi sunmamız gerek. Sunmadığımız için davalar uzuyor. Belediye tapusu olmayanlardan ise ellerindeki tüm belgeleri vermeleri isteniyor. İstenen Encümen kararı zaten belediyenin encümen kararıdır. Tapusu olanlar için istenen imar durumunu gösteren belgenin her parsel için ayrı ayrı yanıtlanmasını istiyoruz" dedi. Turan, arsa mağdurlarına "Balçova ilçesi sınırları içinde imar hukuku bakımından herkes eşit olsun mu?" diye sordu. Mağdular, hem el kaldırarak hem de düdük çalarak "Evet" yanıtı verdi. Turan belediyeyi eleştirmek ve mağdurların haklılıklarını göstermek için çeşitli oylamalar yaptı. Balçova arsa  mağdurlarının ilginç eylemine AK Parti Balçova İlçe Başkanı Evrim Özen de çağrı üzerine katıldı. Özen, belediyenin istenen bilgileri vermesi ve ilgili belediye yetkilisinin gelip mağdurlara bilgi vermesi gerektiğini söyledi. Daha sonra Avukat Turan ve 10 mağdur belediyede konuyla ilgili başkan yardımcıları ile görüştü. Yapılan görüşmenin ardından mağdurlar ve belediyenin ortak mutabakat sağlayacağı bir dilekçe örneğinin hazırlanmasına ve vatandaşların mağdur edilmeden istenen belgelerinin verilmesi için çalışmalar yapılmasına karar verildi. Bu gelişmenin ardından mağdurlar Balçova Cumhuriyet Meydanı'ndan ayrıldı.

Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Arsa mağdurlarından alternatif meclis haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı