Gündem Haberleri

  Arpalı ailesinden Adalet Bakanlığı'na intihar tazminatı davası

  Feyat ERDEMİR/ VAN, (DHA)
  20.02.2006 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın ile birlikte tutuklu bulunduğu cezaevinde intihar eden YYÜ Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı’nın ailesi, Adalet Bakanlığı’na tazminat davası açıyor.

  Arpalı’nın kardeşi Dursun Arpalı, 500 bin YTL’lik dava açacaklarını, alacakları parayla Enver Arpalı adına okul yaptıracaklarını söyledi. Dursun Arpalı, hastaneden çıktıktan sonra kendilerini ziyaret etmeyen YYÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Aşkın’a da kırgın olduklarını belirtti.

  Van YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında YYÜ Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı, ‘evrakta sahtecilik’ yaptığı iddiasıyla 11 Temmuz 2005'de tutuklanıp Van M Tipi Kapalı Cezaevi’ne kondu. Cezaevinde yaklaşık 4 ay hakkındaki davanın açılmasını bekleyen Arpalı, kendisinin ardından tutuklanan YYÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Aşkın’le paylaştığı aynı koğuşun banyosunda 13 Kasım 2005'de çamaşır ipiyle intihar ederek yaşamına son verdi. Arpalı’nın çamaşır ipini nasıl bulduğu yolundaki iddialar üzerine Adalet Bakanı Cemal Çiçek, “Çamaşır ipi yoksa, çarşaf var onunla da intihar eder” açıklamasını yapmıştı. Yolsuzluk iddiasıyla ilgili iddianame Arpalı'nın ölümünden ancak iki gün sonra hazırlanmıştı.

  TAZMİNAT DAVASI

  Arpalı’nın ailesi, intihardan Van M Tipi Cezaevi yönetimini sorumlu tutarken, Adalet Bakanlığı hakkında 500 bin YTL’lik tazminat davası açmaya karar verdi. Arpalı ailesinin avukatı Turgut Kazan, 6 Ocak 2006 günü Adalet Bakanlığı’na bir dilekçe verip, intihardan cezaevi yönetiminin sorumlu olduğunu, bakanlık aleyhine 500 bin YTL’lik tazminat davası açacaklarını bildirdi.

  Adalet Bakanlığı, dilekçeyi intihardan sorumlu olmadıklarını söyleyerek geri çevirdi. Avukat Turgut Kazan, “Adalet Bakanlığı’na verdiğimiz dilekçeye olumsuz yanıt geldi. Bizde bunun üzerine bu dilekçeyi bir dava dilekçesine dönüştürüp en kısa zamanda 500 bin YTL’lik tazminat davası açacağız” dedi.

  TAZMİNATLA OKUL YAPTIRMAK İSTİYORLAR

  Cezaevinde intihar eden Ener Arpalı’nın Van’da mimarlık yapan kardeşi Dursun Arpalı, dava dilekçesinin Adalet Bakanlığı tarafından reddedilme sebebini anlayamadıklarını söyledi. Dursun Arpalı, tazminattan alacakları parayla iadeyi itibar olsun diye ağabeyi Enver Arpalı adına bir okul yaptıracaklarını belirterek, “Bakanlık, 60 gün içinde değerlendirilmesi gereken dilekçeye hemen olumsuz cevap verdi. Ancak asıl dava bundan sonra açılacak. Öyle basit bitmeyecek. Biz devletimize adam gibi adam teslim ettik. Ama onlar bize cenazesini verdiler. Bunun hesabını verecekler. Eğer bu davadan sonuç alamazsak, Enver Arpalı’nın adını yaşatmak ve iadei itibar olması için de gerekirse okulu biz kendimiz yaptıracağız” dedi.

  AİLE REKTÖRE KIRGIN

  Dursun Arpalı, ağabeyini kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşadıklarını, ancak kendilerini asıl yaralayan olayın Rektör Prof.Dr. Yücel Aşkın’ın kendilerine başsağlığı dilememesi olduğunu söyledi.

  Arpalı, şöyle dedi:

  “Ağabeyim kendisiyle arkadaş, dost olan rektörle aynı koğuşta yattı. Olaylar böyle gelişince intihar etti. Ama bu kimin umurunda. Ancak olayların başında bulunan Rektör Aşkın, tahliye olduktan sonra bir kez dahi bizi sormadı. Ailesine değil gelip başsağlığı dilemesi, bunu telefonla bile yapmadı. Cezaevine baklava götürüp teşekkür edeceğine, siyasi işlerle uğraşacağına, gidip kendisi için mücadele eden Enver Arpalı’nın evinde otursaydı. Madem dostum arkadaşım diyordu. Ben olsam değil cezaevine gitmek, kapısından bile geçmezdim. Herkesin kendi vicdanı rahat etmeli.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı