Dünya Haberleri

DÜNYA

  Arnold'un sınav günü

  Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
  07 Ekim 2003 - 01:49Son Güncelleme : 07 Ekim 2003 - 01:49

  ABD'nin California eyaletinin ve vali adayı Arnold Schwarzenegger'in kaderi bugün belli oluyor. Seçmen, önce vali Gray Davis'in görevde kalıp kalmayacağına karar verecek, sonra da yerine yeni valiyi seçecek. En şanslı aday şimdilik Schwarzenegger.

  Çok renkli bir karnaval havasında başlayıp sarkıntılık, cinsel taciz ve ‘‘Adolf Hitler hayranlığı’’ iddialarıyla son bir haftada giderek sertleşen California Eyalet Valiliği seçimleri bugün yapılıyor. ‘‘Dünyanın beş numaralı ekonomisi’’ olan California'nın seçmenleri, bugün sandık başına giderek, öncelikle kendisini destekleyen özel çıkar gruplarına para kapılarını açıp eyalet ekonomisini batıran Vali Gray Davis'in görevde kalıp kalmayacağına, sonra da yerine kimin Eyalet Valisi olacağına karar verecek.

  Demokrat Parti'den olan Vali Gray Davis'e, eski Başkan Bill Clinton ve Yardımcısı Al Gore'dan Hollywood yıldızları Barbara Streisand, Danny Glover ve Martin Sheen'e kadar uzanan geniş bir liberal ve sol cephe yoğun destek sağladı. Ancak, kampanyanın en flaş ismi, Davis'in Cumhuriyetçi rakibi ‘‘Terminatör’’ filmlerinin yıldızı, Avusturya göçmeni Arnold Schwarzenegger oldu. 130 kadar adayın olduğu seçim öncesinde, yapılan kamuoyu yoklamaları Arnold Schwarzenegger 'in şansının büyük olduğunu ortaya koyuyor.

  KUSMA POLİTİKASI

  Arnold Schwarzenegger'in 15 kadar kadına tacizde bulunduğu, grup seks yaptığı ve Hitler hayranı olduğu yolundaki iddiaların kaynağının aslında Gray Davis'in kampı olduğu biliniyor. Ancak bu suçlamalar, özellikle kadın seçmenleri olumsuz etkiledi. Schwarzenegger, bu suçlamaların çoğunu reddederken, herkes gibi gençliğinde hoş olmayan davranışlarda bulunduğunu da kabul ettti. Uzmanlara göre, seçimler ortada ve her iki tarafa da kayabilir ve sonucu sandık başına gitme oranı belirleyebilir. Schwarzenegger, hakkındaki suçlamaları ‘‘kusma politikası’’ olarak niteledi.

  Davis'in ekonomiyi çökertmesiyle ilgili referandum olarak görülen seçimler, Arnold'un kadınları ile ilgili halk oylaması haline dönüşmeye başladı.

  1998'de, seks skandallarıyla ünlü Bill Clinton'a yönelik cinsel taciz iddialarına cevap vermek için kurulan bir İnternet sitesi bile, ‘‘Eşiniz kadınsa eğer, Schwarzenegger'e oy vermeyin. Bu adamın kesin bir kadın sorunu var’’ diye yayın yapmaya başladı. Kadınlar konusunda Bill Clinton'ı savunan bir kuruluşun bile böyle yayınlar yapması, Demokrat Parti'nin California'yı elinden kaçırmamak için neler yapabildiğini göstermesi bakımından ilginç bulunuyor. Nüfusu en kalabalık eyalet olan ve ABD Temsilciler Meclisi'ne en çok üye yollayan California'da kimin vali olacağı, gelecek yıl kasımda yapılacak Başkanlık ve Kongre seçimleri açısından da çok büyük önem taşıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı