Arnavutluk'a 10 milyon dolarlık destek

Hürriyet Haber
29 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Şubat 2000 - 00:01

Başbakan Bülent Ecevit dün gerçekleştirdiği Tiran gezisinde, Türkiye'nin Arnavutluk'a 10 milyon dolarlık Eximbank kredi desteği vereceğini açıkladı.

Ecevit, beraberinde 40'a yakın işadamı ve çok sayıdaki gazeteci ile birlikte Arnavutluk Başbakanı İlir Meta'nın davetlisi olarak dün Tiran'a geldi. Ecevit ile Meta arasındaki görüşmelerde ağırlıklı olarak Türk işadamlarının bu ülkeye yapacakları yatırımlar ve Türkiye'den sağlanacak ekonomik destek ile Kosova'daki Türk azınlığa Arnavutların olumsuz davranışları ve bölgedeki gelişmeler üzerinde duruldu.

Görüşmede, Ecevit, daha önce Eximbank tarafından verilen 18 milyon dolarlık kredinin geri ödemesinin ertelenmesi ve Türk işadamlarının Arnavutluk'taki yatırımlarında kullanılmak üzere ek bir kredinin sağlanması üzerinde duruldu.

Ecevit, Meta ile görüşmesinin ardından Parlamento Başbakanı Skender Gjinushi ve Cumhurbaşkanı Rexhep Meidani tarafından kabul edildi. Ecevit, daha sonra Başbakan Meta ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından ikamet ettiği Tiran International Oteli'nde Türk işadamları ile biraraya geldi. Ecevit akşam da Meta'nın onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Ecevit, Başbakan olarak Balkanlara ilk gezisini Arnavutluk'tan başlattığını hatırlattı. 1. ve 2 Dünya Savaşları'nda Arnavutluk'un büyük sıkıntı çektiğini belirten Ecevit, son dönemde Balkan krizinde Arnavutluk'un istikrar ülkesi olduğunu, Kosova sıkıntısında da NATO'ya verdiği destekle ön plana çıktığını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı