Dünya Haberleri

  Arnavutluk yine kan gölü

  Hürriyet Haber
  15.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arnavutluk, muhalefet milletvekili Azem Haydari'nin öldürülmesi üzerine yine kan gölüne döndü. Başkent Tiran'da cinayetten Başbakan Fatos Nano'yu sorumlu tutan muhalefet yanlıları, güvenlik güçleriyle çatıştı, araçları yaktı. Dün Haydari'nin cenaze töreni sırasında çıkan şiddet olaylarında, en az dört kişi öldüğü belirtilmesine karşın, görgü tanıkları ölü sayısının yüksek olduğunu ifade ediyorlar. Olaylarda, onlarca kişi de yaralandı. Tiran'da, yüzlerce gösterici, devlet televizyonu stüdyolarını işgal etti. TV ekranlarında görünen kimliği belirsiz bir kişi, ‘burayı biz ele geçirdik’ dedi..

  Tiran'da Haydari için düzenlenen cenaze törenine onbinlerce kişi katıldı. Bu arada, kimi göstericiler, Haydari'nin tabutunu Başbakanlık binasına sokmaya çalışınca, yine çatışma çıktı. Bu sırada polisin ateş açtığı, göstericilerin de el bombaları attığı görüldü. Caddelerde bir anda çok sayıda sivil giysili silahlı insan görülürken, görgü tanıkları, Başbakanlık binası çevresinde tanklar ve zırhlı araçlarla destekli yüzlerce polis ve askerin bulunduğunu, patlamalar duyulduğunu ve çok sayıda insanın öldüğünü ifade ettiler.

  NANO SUÇLANDI

  Yabancı gazeteciler, bir tankın muhalefet yanlısı protestocular tarafından ele geçirildiğini belirttiler ve ölü sayısının yüksek olduğunu bildirdiler.

  Haydari'nin cenaze töreni sırasında konuşan muhalefet lideri ve eski devlet başkanı Sali Berişa, cinayetten Nano hükümetinin sorumlu olduğunu öne sürdü. Berişa, ‘Azem Haydari, demokrasinin simgesidir, her zaman hepimiz için hayatta olacaktır. Demokrasi şehitlerinin her zamankinden daha fazla onurlandırılmasının zamanıdır. Azem, özgürlük iddiaları için öldürüldü’ dedi. Tiran'daki törene katılanlar ‘Azem demokrasi kahramanı’, ‘Azem Haydari’nin hakkını biz alacağız.. Ya bugün ya da hiçbir zaman' sloganları attılar. Nano istifasını Cumhurbaşkanı'na sunduğu şeklindeki iddiaları yalanladı.

  ÜLTİMATOM

  Muhalif liderlerden Haydari ile koruması, Cumartesi günü Demokratik Parti merkezi önünde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu ölmüştü. Haydari'nin öldürülmesinin ardından gerginliğin tırmanması üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Meydani ile Başbakan Fatos Nano arasında 3 saat süren görüşme sona erdi. Görüşmeden sonra açıklama yapılmadı.

  Muhalefetin 12 partisi ise, yaptıkları toplantıdan sonra, hükümete beş maddeli bir ültimatom verdiler. Buna göre, Başbakan Nano'nun istifası, teknik bir hükümetin kurulması, Arnavutluk Anayasası'nın onaylanması, erken seçimlerin düzenlenmesi ve Haydari'yi öldürenlerin tutuklanıp kınanması istendi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı