Dünya Haberleri

  Arnavutluk Başbakanı Berişan'dan Marty'nin raporuna tepki

  Enis TABAK- Turan KASAP/KOSOVA, (DHA)
  27.01.2011 - 21:42 | Son Güncelleme:

  KOSOVA Başbakanı Haşim Thaçi’yle ilgili Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde dün çoğunluk tarafından onaylanan rapora tepkiler devam ederken, ilk resmi açıklama Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa’dan geldi.

  Avrupa Konseyi raportörü Dick Marty’nin 1998 ile 1999 yılları arası Arnavutluk ve Kosova savaşı sırasında organ ticareti yapıldığı iddialarını içeren raporun Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından onaylanmasına tepkiler sürüyor. Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, raporda yer alan iddiaların Sırp propagandası olduğunu ileri sürdü. Berişa, daha öncede bu tür suçlamalarda bulunulduğu ancak bu suçlamaların gerçeği yansıtmadığı söyledi. Soruşturmayı sürdürecek yabancı savcılara her türlü kolaylığı sağlayacaklarını söyleyen Berişa, yeni bir soruşturmanın açılmasına karşı olmadıklarını vurguladı.

  Kosova Cumhurbaşkanı Vekili Yakup Krasniçi de rapora tepki göstererek, "En kısa zamanda geniş kapsamlı bir araştırma yapılmasını ve en kısa zamanda sonuçlanmasını istiyorum. Araştırma sonucunda Thaçi’nin suçsuzluğu ortaya çıkacaktır" dedi.Raporda Kosova Başbakanı Haşim Thaçi’nin organ ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı ileri sürülüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı