Gündem Haberleri

  Arnavutluk Başbakan Yardımcısı istifa etti

  Turan KASAP- Eyüp SALİH/KOSOVA, (DHA)
  14.01.2011 - 19:38 | Son Güncelleme:

  ARNAVUTLUK Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı İlir Meta’ya ait olduğu iddia edilen yolsuzlukla ilgili kaset, Meta’nın istifa etmesine neden oldu. Meta bugün düzenlediği basın toplantısında istifasını açıklamasının ardından, istifasının kişisel bir karar olduğunu ve kaset soruşturmasında kolaylık sağlanması için bunun gerekli olduğunu söyledi.

  İstifa ettiğini Başbakan Salih Berişa’ya da açıkladığını söyleyen Meta, "Bundan böyle savcılık soruşturması için hazırım" dedi. İlir Meta, istifa kararını hiçbir etki altında kalmadan aldığını ve eski Enerji Bakanı Dritan Prifti ile yargı önünde hesaplaşacağını açıkladı.

  Arnavutluk Başbakanı Salih Berişa ise açıklamasında, İlir Meta’nın istifasını takdirle kabul ettiklerini ve Meta’nın bu istifayla bir komplonun kurbanı olduğunu gösterdiğini söyledi. Berişa konuşmasında olaylarla ilgili Muhalefet Partisi Lideri Edi Ramada’yı suçlayarak, hükümetlerinin bu olayla hiç sarsılmadığını belirtti.

  Başbakan Berişa, Meta’nın istifasını kabul ettiğini, fakat hükümet ortağı olan Sosyalist Bütünleşme Hareket Partisi ile koalisyona devam edeceklerini söyledi.

  Gelişmelerin üzerine Edi Rama da bir basın toplantısı düzenleyerek, görüntülerin Arnavutluk’u mafya bağlantılarının yönettiğinin açık saçık bir göstergesi olduğunu söyledi ve Başbakan Salih Beraşa’nın da istifasını istedi. Rama konuşmasında Berişa’nın 21 Ocak tarihine kadar istifa etmemesi halinde büyük bir protesto yürüyüşü düzenleyeceklerini açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı