Arnault’a manşetten ‘Defol git’ dediler

Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
11 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 11 Eylül 2012 - 12:17

Louis Vuitton’un patronu Bernard Arnault’un Fransa’da vergiden kaçmak için Belçika vatandaşlığına geçme kararı ülkenin en çok okunan gazetelerinden sol eğilimli Liberation’un “Defol git zengin salak” manşetiyle sert bir tepki gördü.

Cumhurbaşkanı François Hollande’ın zenginlerden almayı planladığı yüzde 75 oranındaki vergiden kaçmak için Belçika vatandaşlığına başvuran Fransa’nın en zengini Louis Vuitton’un patronu Bernard Arnault, bu tavrı nedeniyle krizle boğuşan Fransa’da sert eleştirilere hedef oldu. Tepkiler karşısında geri adım atarak, ‘Fransa’da vergi ödemeye devam edeceğini’ açıklamasına rağmen, ülkenin en çok okunan gazetelerinden sol eğilimli Liberation’un “Defol git zengin salak” manşeti Arnault, aleyhindeki polemiği alevlendirdi. Liberation gazetesi manşetinde, Arnault’nun yakın arkadaşı eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Tarım Fuarı’nda bir çiftçiye ‘Defol git zavallı aptal!’ sözüne gönderme yaparak, aynı sözlerle Sarkozy’nin yakın dostu ülkenin en zengin işadamı Bernard Arnault’yu eleştirdi.

Bencilliğin sembolü

Arnault’nun ‘ülke krizdeyken zenginlerin büyük bir bencillik içinde yaşamalarına ilişkin çok büyük bir sembolik adım attığını’ yazan Liberation, “Arnault neden Belçika vatandaşlığı istiyor? Bu işin uzmanlarının uyardığı gibi Belçika üzerinden vergi cenneti Monaco’ya mı kaçmak istiyor? Yoksa ekibinin göstermeye çalıştığı gibi, Belçikalı milyarder Albert Frere ile son derece hassas bir yatırıma mı girmeye hazırlanıyor? Sarkozy’nin seçildiği gece kutlamaya katılıp, seçim kampanyasına kadar 5 yıllık iktidarının her aşamasında destekleyen Arnault, U dönüşü yaparak Fransa’da vergi ödeyeceğini açıklasa da, yaptığının izini silemeyecek” ifadesi kullandı.

Hollande temkinli

François Hollande ise , “Bernard Arnault bu kararının ne anlama geldiğini iyi düşünmeliydi. Kendisi hatasını anladı. Biz bu vergiyi almakta kararlıyız” dedi. Belçika Gazetesi Libre Belgique, Arnault’nun “Oturum adresim Fransa, vergimi Fransa’da ödeyeceğim” açıklamasına rağmen, iş adamının 2011 sonlarında Sarkozy’nin seçimi kaybedeceği öngörüleri yapılmaya başladığı dönemde Belçika’da bir ev aldığı ve oturum adresi olarak burayı gösterdiğini ortaya çıkardı. Gazete, Arnault’nun bu semtte oturum vergisi de ödediğini açıkladı. Belçika yasalarına göre Arnault, mal varlığına ait verginin önemli bir kısmını Fransa’dan daha düşük vergi alan Belçika’da ödeyebilecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı