« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Armstrong neden vazgeçti

Doping iddialarına karşı mücadele etmeyeceğini açıklayan efsane bisikletçinin kazandığı tüm madalya unvan ve para ödülleri geri alınacak.

Çağrı Develioğlu
SON GÜNCELLEME

FRANSA Bisiklet Turu’nu 7 kez kazanan, kanser illetine boyun eğmeyen, gençlere ilham kaynağı olan ve bisikletin hak ettiği ilgiyi görmesini sağlayan Lance Armstrong hayatında ilk defa mücadeleden kaçtı…

Yüzlerce kez doping testinden geçen ve hiçbirinde hileye başvurduğuna dair net bir bulguya ulaşılmayan tüm zamanların en önemli bisikletçilerinden Armstrong, USADA’nın (Birleşik Devletler Anti-Doping Ajansı) baskılarına dayanamadı ve internet sitesinden yaptığı açıklamayla pes ettiğini açıkladı. Armstrong, “Hayatı bu noktaya gelen herkesin diyeceği gibi ben de ‘Yeter artık’ diyorum. 1999’dan beri kazandığım 7 zaferimin hileyle elde ettiğim iddia ediliyor. Bundan böyle bu işin peşini bırakıyorum. Artık uğraşmayacağım” diyerek tükendiğini belirtti.

Aslında ciddi bir kanıt yok

USADA, Armstrong’un 1996’dan beri doping yaptığını ve 7 Tour de France şampiyonluğunu hileyle elde ettiğini iddia ediyordu. Hakem heyetine itiraz süresi dolan efsane, artık savaşmayacağını, savaşını kanserli insanlarla birlikte hastalığa karşı yapacağını söyledi.  Yetkililer ise Lance’in 1998 yılından bu yana kazandığı tüm şampiyonlukları, dereceleri, para ödüllerini, olimpiyatlarda kazandığı bronz madalyayı elinden alacaklarını belirtti.

Karar şaşırtmadı ama otoriteleri üzdü

Sarper Günsal: Bir ihtimal daha var

BU kadar geç gelmiş bir adalet adalet midir? Doping testlerinden defalarca geçmiş birinin üstüne bu kadar gitmek ne kadar doğrudur? Armstrong’un kararına şaşırmadım ama üzüldüm.  Yine de ceza çıkmayabilir.

Aydan Çelik: ABD Başkanı bile olabilirdi

PES edeceğini beklemiyordum. Hatta ‘Bu adam ABD Başkanı bile olur’ diyordum. Biyografilerinde de yazıyor, binlerce kez doping testine tabi tutulmuş bir adam olarak hâlâ bunları yaşıyor. Bu sporun kültürü dünyadaki birçok şeye karşı. İnsanın kendini yeniden yaratması kısmına bakınca üzülmemek elde değil.

Alp Ulagay: Değişik bir strateji olabilir

BUGÜNÜN spor dünyasında hiçbir yıldız ismin dopingli çıkmasına şaşırmam. ABD’deki ve Avrupa’daki kurumların Armstrong’u yıllardır hedef seçtiğini biliyoruz. Ancak daha da sıkıştırmaları için geçmişe dönük doping testlerini yapmaları gerekiyor. Pes ettiğini sanmıyorum. Bugüne kadar tüm iddialara karşı durdu. Hukuki açıdan da kendini iyi savundu. Şimdi pes ettiği imajını verip yeni bir savunma stratejisi geliştiriyor olabilir.


Bunları da Beğenebilirsiniz