GeriFutbol Armadillo
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Armadillo

Armadillo
refid:21577142 ilişkili resim dosyası

Şu pozisyon penaltıymış... Bu pozisyon ofsaytmış filan. Boşverin... Hadi gelin, sizi bambaşka bi aleme götüreyim, hayvanlar alemine!

Brezilya’daki Dünya Kupası’nın maskotu belli oldu: Armadillo... Anavatanı Brezilya, kedi büyüklüğünde ama, tip olarak bizim tesbih böceğine benziyor, sırtı zırhla kaplı bi hayvan, solucan yiyerek, böcek yiyerek besleniyor, tehlike anında kendini korumak için top haline geliyor. Tıpkı Brezilyalı futbolcular gibi, ‘şunu yakalayayım’ diyorsun, hiç tahmin etmediğin kadar hızlı kaçabiliyor, ‘şimdi burdaydı nereye gitti’ diye gözden kaybediyorsun, çünkü, bi anda araziye uyabiliyor.

Aslında, dört maskot adayı vardı. Biri, Arara’ydı; amazon ormanlarında yaşayan rengarenk bir papağan türü... Biri, Saci Perere’ydi; komik maceralarıyla ünlü, tek bacaklı, siyahi muzip çocuk, Brezilya folklorünün mitolojik karakteri, bizim Keloğlan’ın versiyonu gibi... Biri, Onça Pintada’ydı; latin Amerika’da yaşayan jaguar türü... Diğeri, Tatu-bola’ydı; yerel halkın tatu-bola dediği, dünyada “armadillo” olarak bilinen hayvan.

Niye armadillo seçildi?
Çünkü, hem özbeöz Brezilyalı, hem de nesli tükeniyor... Çaba harcanmazsa, 10 sene içinde yok olacak. Armadillo’nun şahsında, nesli tükenmekte olan tüm canlılara dikkat çekmek için seçildi.

Peki, maskotun ismi ne?
O henüz belli değil.
Brezilya’da referandum yapılacak, maskot’un ismi ne olsun diye halka sorulacak.

Şimdiii...

Türkiye’de Brezilya denilince, ilk olarak hangi kulüp akla geliyor? Fenerbahçe.

İstanbul’da hayvanat bahçesi denilince, ilk olarak hangisi akla geliyor? Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın dayısı Faruk Yalçın’ın Darıca’daki hayvanat bahçesi.

Türkiye’de armadillo var mı?
Var.
Nerede?
Sadece ve sadece, Faruk Yalçın’ın Darıca’daki hayvanat bahçesinde!

Evet... Brezilya’daki Dünya Kupası’nın maskotu olan armadillo, Türkiye’de sadece orada var. Beş ay öncesine kadar Türkiye’de hiç yoktu. Geçen Nisan ayında, Polonya’dan bir tane getirildi.

Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Bahçesi’nde şahane bir uygulama var. Tıpkı futboldaki gibi, destek olmak istediğiniz hayvana sponsor olabiliyorsunuz.

Aziz Yıldırım mesela...
Kime sponsor?
Kanarya’ya!

Armadillo‘ya, Aykut Kocaman’a inat, Alex’in sponsor olmasını bekliyorum!

Aslan var.
Kartal var.
Timsah var.
Sponsorları yok.
Hamsi zaten yok...
Ama, Karadeniz kaplanı’yız diyorsan, kaplan var, sponsoru yok.

Sahadaki ezeli rekabetin, kulüplerimizin maskotlarında da yaşanması için, güzel bir ortam Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi... Çünkü, para kazanmak için değil, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamak için hizmet veriyor. 207 türde, 2 bin 500 hayvan var orada... Sponsorluk denilen de, servet değil, alt tarafı 100 lira 200 lira bağışta bulunarak, bakımlarına, beslenmelerine sponsor olabiliyorsunuz. Çocuğunuzun doğum gününde, anneler gününde, babalar gününde, herhangi bir hayvana sponsor olarak, sevdiğinize hediye edebilirsiniz. Migros, Carrefour, Real, Metro gibi hipermarketler, et, sebze, meyve sponsoru oluyor. Tüm şirketler benzer destekler sağlayabilirler.

Kimimiz aslan’ız, kimimiz kartal, kimimiz kanarya, kimimiz kaplan, kimimiz timsah... Çocuklarımızın maskotlara, maskotlarımızın bizlere ihtiyacı var.

Brezilya, futbol vesilesiyle harika bir iş yaptı... Siz de, çocuklarınız için harika bir iş yapın... İlla Darıca’ya gitmenize de gerek yok, www.farukyalcinzoo.com adresinden online bağış mümkün.

Ha unutmadan...
Nesli tükenmesin diye bir ‘hayvan’ın maskot yapıldığı kupaya, Türkiye’nin Abdullah “Avcı”yla gidecek olması, ekstra enteresan tabii!

Yorumları Göster
Yorumları Gizle