ANTALYA HABERLERİ

ARLEM 6. Genel Kurul Toplantısı

AA / Leyla Ataman Koyuncuoğlu
15.12.2014 - 12:24Son Güncelleme :

- ARLEM Eş Başkanı Lebrun: - "Bu yıl yaklaşık 3 bin 500 sığınmacı Akdeniz'i geçerken boğuldu" - "Akdeniz'in giderek artan bir mezarlık haline gelmesini istemiyoruz, Akdeniz'i geçerken hayatını kaybeden sığınmacılar olsun istemiyoruz" - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Belediye başkanları olarak görev yaptığımız alanda hak ve özgürlüklerin güçlendirilmesi hususunda ortaya koyacağımız performans, ülkelerimizin bu noktada gelişimi için de fevkalade önemlidir"

AA / Leyla Ataman Koyuncuoğlu

ANTALYA (AA) - Avrupa Akdeniz Bölgesel ve Yerel Yönetimler Asamblesi (ARLEM) Eş Başkanı Michel Lebrun, bu yıl yaklaşık 3 bin 500 sığınmacının Akdeniz'i geçerken hayatını kaybettiğini açıkladı.

ARLEM'in 6. Genel Kurul Toplantısı, Belek Turizm Bölgesinde bulunan bir otelde gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan ARLEM Eş Başkanı Michel Lebrun, Akdeniz'deki siyasi istikrarsızlığın bölgede sürekli olarak bir şiddet yaşanmasına neden olduğunu söyledi.

Şiddetin de denetim altında olmayan göç hareketlerine neden olduğunu ifade eden Lebrun, bazı organize suç grupları tarafından bu göçmenlerin kullanıldığına dikkati çekti.

"Bu yıl yaklaşık 3 bin 500 sığınmacı Akdeniz'i geçerken boğuldu" diyen Lebrun, "Burada ölen sığınmacılar için bir saygı duruşu yapsak, 3 gün saygı duruşunda bulunmamız gerekiyor. Akdeniz için terör ve şiddete karşı dayanışma içinde bulunmamız gerekiyor. İsrail ve Filistin arasındaki barış sürecindeki sorunlara da destek vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

Bazı ülkelerin sığınmacı sorunuyla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Lebrun, ARLEM olarak önümüzdeki dönemdeki yapacakları çalışmalarla bu konuya dikkat çekmek istediklerini, göçün nasıl engelleneceğini görmeye çalışacaklarını anlattı.

Lebrun "Akdeniz'in giderek artan bir mezarlık haline gelmesini istemiyoruz. Akdeniz'i geçerken hayatını kaybeden sığınmacılar olsun istemiyoruz" dedi.

ARLEM'in sosyo-ekonomik çözümler üretebilecek bir kuruluş olduğuna işaret eden Lebrun, Avrupa komşuluk politikasının geliştirilmesi, dayanışma içerisinde bulunulması gerektiğini vurguladı.

- Menderes Türel

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de toplantıda Akdeniz'deki göç yönetimi ile yerel ve bölgesel atık yönetiminin konuşulmasını çok önemsediğini söyledi.

Antalya'nın eski isimlerinden birinin Pamfilya olduğunu belirten Türel, şöyle devam etti:

"Yani kavimler yurdu demektir. Antalya, bugün yalnızca turizmle değil, Antalya'ya yerleşen ve burada çalışan onbinlerce Avrupalı ve Akdenizli nüfusuyla da bir Pamfilya'dır. Antalya biraz Lizbon, biraz Barselona, biraz Marsilya, biraz Kazablanka, biraz Hamamet, biraz Selanik, biraz Beyrut'tur, yani Akdeniz'dir."

Demokrasinin önemine işaret eden ve demokrasinin yerelde başlayacağını ifade eden Türel, "Bizler, eğer yerel yönetimler olarak dünyanın huzuru, barışı için etkili yönetimler ortaya koyabilirsek, merkezi yönetimlere de yardımcı oluruz. O yüzden belediye başkanları olarak görev yaptığımız alanda hak ve özgürlüklerin güçlendirilmesi hususunda ortaya koyacağımız performans, ülkelerimizin bu noktada gelişimi için de fevkalade önemlidir" dedi.

Türel, Türkiye'nin dünyanın en büyük 16'ncı ekonomisi olduğunu fakat insani yardımlara ayırdığı bütçeyle dünyada ikinci, hatta birinci sırada bulunduğunu ifade ederek, ülkesinin zor koşullarda yaşayan insanlara, din, dil ırk ve mezhep ayrımcılığı gözetmeden her türlü desteği verdiğini anlattı.

Türkiye'nin çevresindeki ateş çemberi içerisinde bir istikrar adası durumunda bulunduğunu dile getiren Türel, bölgede yaşanan gelişmelerin Türkiye'yi derinden etkilediğini ifade etti.

Türkiye'nin bugün yaklaşık 2 milyon Suriyeli'ye ev sahipliği yaptığını, kucak açtığını vurgulayan Türel, dünyanın bütün ülkelerinden benzer hassasiyetleri sergilemesi beklediklerini sözlerine ekledi.

- ARLEM'in yıllık raporu

Akdeniz için birliğin bölgesel boyutlarıyla ilgili ARLEM tarafından hazırlanan taslak yıllık raporda, 2014'ün hem AB hem de komşuları için zor bir yıl olduğu kaydedildi.

Bölgede güvenliğin en önemli sorunlar arasında yer aldığı vurgulanan raporda, Akdeniz'de iş ortaklığı bulunan bazı ülkelerde son derece yüksek can kaybına ve ekonomik zararlara neden olan, kalıcı olarak komşu ülkelere sıçrama riskini de beraberinde getiren uzun süreli ve acı veren çarpışmaların bu yıl başladığı ifade edildi.

Raporda, AB'de ise son birkaç yıldır etkisini sürdüren finans krizinin ve ekonomik gerilemenin yavaş yavaş sona erdiği belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ARLEM 6. Genel Kurul Toplantısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:19
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı