Dünya Haberleri

  'Arkamızı döner gideriz'

  Hürriyet Haber
  02.09.2005 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nde (AB) Türkiye tartışmaları sürerken Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İngiliz “Economist” dergisinde yer alan açıklamasında, AB'nin yeni koşullar getirmesi halinde "Arkamızı döner gideriz" dedi.

   AB basınında Türkiye tartışması
   Fransa yine yaptı yapacağını

  İngiliz The Economist’in bugünkü sayısında yer alan haberde, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün geçen hafta dergiye yaptığı açıklamada, “Eğer Avrupa Birliği, bize tam üyeliğin gerisinde bir şey önerir ya da yeni koşullar getirirse bu kez bir daha dönmemek üzere çeker gideriz” dediği yazıldı.

  "FIRSATTAN İSTİFADE KABUL EDİLEMEZ"

  Bu arada AB dışişleri bakanları gayrı resmi toplantısı için Cardiff kenti yakınlarındaki Newport kasabasına giden Gül, Türk gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, Türkiye'nin 17 Aralıkta ortaya koyulan gidişatı vaktinden önce yerine getirdiğini kaydederek, “Fırsattan istifade edip bazı şeyleri kotarma girişimi kabul edilemez” diye konuştu.

  "AB DÜRÜST DAVRANMALI"

  AB içerisinde üyeler arasında dayanışmayı anladıklarını kaydeden Gül, bununla birlikte üyelerden biri yanlış yaptığı taktirde o üyenin ikaz edilmesi gerektiğini belirtti ve AB'nin dürüst, objektif ve iyi niyetli davranması gerektiğini kaydetti.

  "LİMANLARIN AÇILMASI KABUL EDİLEMEZ"

  Bir soru üzerine Gül, Kıbrıs Rum kesimi bandıralı gemilerin Türk limanlarına yanaşmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, gümrük birliğinin servis sektörünü kapsamadığını hatırlattı.  Türkiye'nin Akdeniz'i işbirliği merkezi haline getirmek istediğini kaydeden Gül, sınırlamaların kaldırılmasının tek taraflı olamayacağını söyledi.

  FISHER'E AKTARDI

  Gül, Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile yaptığı görüşmede Türkiye'nin görüşleri hakkında bilgi verdiğini söyledi ve Türkiye'nin AB'den dürüst, objektif davranmasını beklediğini kaydetti.

  Gül, yarın AB dışişleri bakanlarının çalışma yemeğine katılacak ve Fransız, Yunan, İsveç dışişleri bakanları ile AB komisyonunun genişlemeden sorumlu temsilcisi Olli Rehn ile ikili görüşmelerde bulunacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı